Zehra Öney
Kripto Para

Amerika’nın Silikon Vadisi Varsa İsviçre’nin de Kripto Vadisi Var: Zug

Amerika’nın Silikon Vadisi Varsa İsviçre’nin de Kripto Vadisi Var: Zug

Zug, kripto para ve blockchain alanında barındırdığı startup’lar sayesinde “Kripto Vadisi” olarak biliniyor.

İsviçre’de yer alan Zug, son dönemde blockchain alanında teknoloji dünyasında dikkatleri üzerine çekiyor. Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından şehir hakkında hazırlanan videoda, “Kripto Vadisi” hakkında pek çok ilginç bilgi yer alıyor.

Halihazırda hükûmet servisleri için Bitcoin ile ödemeleri kabul eden Zug, İsviçre’deki 10 Bitcoin ATM’sinden birine de ev sahipliği yapıyor.

Zug, dünyada ilk kez blockchain pasaport düzenleyecek şehir olmayı planlıyor. Ethereum blockchain yazılımında düzenlenecek olan dijital kimliklere şehirde yaşayan 30.000 kişi sahip olabilecek.

Kimlik sayesinde vatandaşlar kendi dijital kimliklerini sosyal medya siteleri ya da arama motorlarında görüntülenemeyecek şekilde düzenleyebilecekler.

Dijital kimlik sayesinde kullanıcılar, online servislere kolayca erişebilecekler. Blockchain gibi kripto paraların merkezsiz olması sebebiyle yetkili kişi ya da kurumlar vatandaşların özel bilgilerini görüntüleyemeyecekler.

Zug’da 2018 yılında blockchain kimliklerin nasıl kullanılacağına dair bir referandum düzenlenecek: Bu referandum, elbette ki online olarak düzenlenecek.

Verilerin tek bir merkezde toplanması yerine merkezsiz bir şekilde depolanmasını sağlayan blockchain ile geliştirilen dijital kimlikler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Görsel: ethnews.com

İlgili İçerikler

Samsung, Kripto Para Madenciliğinde Kullanılacak Çipler Geliştirecek

Zehra Öney

ABD Merkez Bankasından Kendi Kripto Parasını Geliştirme Hakkında Yorum Geldi

Zehra Öney

Kripto Para Dünyasının Yeni Rotatörü Bakkt, Microsoft ve Starbucks Gibi Dünya Devlerinin İş Birliğiyle Kripto Paraları Resmileştirmeye Başladı: İlk Denemeler Sahada!

Zehra Öney