Zehra Öney
Kripto Para

Kaçırılan Blockchain Uzmanı 1 Milyon Dolardan Fazla Fidye Ödendikten Sonra Serbest Bırakıldı

Kaçırılan Blockchain Uzmanı 1 Milyon Dolardan Fazla Fidye Ödendikten Sonra Serbest Bırakıldı

Kiev’de kaçırılan Rus Blockchain Uzmanı Pavel Lerner, fidye ödendikten sonra serbest kaldı.

29 Aralık’ta Kiev’de kaçırılan Blockchain Uzmanı Pavel Lerner ile ilgili haberi sizlerle paylaşmıştım. Bitcoin ve diğer kripto paraların önemli gelirler sağlamaya başlamasının ardından Bitcoin odaklı suçlar da işlenmeye başlamıştı. Bunlardan en dikkat çekici olanlarından biri, Slovakya merkezli NiceHash’ten 4700 Bitcoin’in çalınmasıydı.

Aralık ayında ise Ukrayna Kiev’deki ofisinden çıktıktan sonra kaçırılan Rus Blockchain Uzmanı ve aynı zamanda Exmo Bitcoin Borsasının Başkanı Pavel Lerner, yüklü miktarda fidye ödendikten sonra serbest kaldı.

The Guardian tarafından yayınlanan habere göre, Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov’un danışmanlarından Anton Gerashchenko, Lerner’in, 1 milyon dolardan daha fazla değere sahip Bitcoin ödemesi yapılmasından sonra serbest bırakıldığını açıkladı. Gerashchenko ayrıca, “Bu, Ukrayna’daki, Bitcoin’le bağlantılı ilk vaka.” sözlerini kullandı.

Fidyeyi kimin ödediği belirtilmezken, Lerner’in Başkanı olduğu Exmo Bitcoin Borsası da kullanıcılarının finansal varlıklarına erişmediğini ve operasyonlarına normal biçimde devam ettiğini belirtti.

Exmo Bitcoin Borsası ayrıca Perşembe günü hizmet engelleme (denial-of-service – dos) saldırılarının hedefi olduğunu açıklamıştı.

Lerner’in güvende olduğu, herhangi bir fiziksel saldırıya maruz kalmadığı, ancak yoğun stres altında olduğu da belirtildi.

Görsel: en.bitnovosti.com

İlgili İçerikler

Bitcoin’in Değeri 5000 Dolar ile Yeni Bir Rekor Kırdı

Zehra Öney

Amazon, Dijital Para Birimi ve Blockchain Yöneticisi Arıyor

Zehra Öney

Bankalar Blockchain ile Transfer Yapmayı Test Ediyor

Zehra Öney

2 yorum

Yorumlar kapalıdır