Zehra Öney
Sosyal Medya Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Kanada, İntiharla Mücadelede Yapay Zekayı Kullanacak

Kanada, İntiharla Mücadelede Yapay Zekayı Kullanacak

Kanada, intiharla mücadele için yapay zekadan faydalanılacak test programını başlatıyor.

İntihar, günümüzde Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ölüm nedenleri arasında 10. sırada bulunurken 10 ila 19 yaşlarındaki genç kuşakta ise ikinci sırada yer alıyor. Her yıl global olarak 800.000 kişinin intihar ettiği dünyamızda, ülkeler de intiharla mücadelede adımlar atmaya başladı.

Futurism’de yayınlanan habere göre, Kanada’da intiharla mücadele için yeni bir test programı başlatıldı. Sosyal medya ve yapay zeka üzerine çalışmalarını sürdüren Ottawa merkezli bir şirketi işe alan Kanada hükûmeti, online ortamda intihar ile ilgili davranışların yapısını bulmak ve online trendleri belirlemek için yapay zekayı kullanacak.

Projenin amacı, sosyal medyada intihar ile ilgili davranışları tanımlayarak, bu sınıflandırıcıyı, Kanada’daki genel nüfus üzerinde uygulamak. 3 ay boyunca test edilecek olan proje kapsamında, ilk olarak intihar ile ilgili davranışların çeşitli yapıları ve karakteristiklerinin anlaşılması, daha erken araya girmek için uygun yolların belirlenmesi ve etkili bir koruma programının geliştirilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında Kanada hükûmeti tarafından göreve getirilen Advanced Symbolics Inc. (ASI) CEO’su Erin Kelly “Brexit, Hillary ve Trump seçimleri ile 2015 Kanada Seçimlerini doğru olarak tahmin edebilen dünyadaki tek araştırma şirketiyiz.” diyor. Bakalım intiharı önleme konusundaki bu önemli çalışmanın test sonuçları nasıl olacak?

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili İçerikler

YouTube, Aşı Karşıtı Yanlış Bilgilendirmelere Uyguladığı Yasağı Genişletiyor

Zehra Öney

Facebook Hisseleri Güçlü Üçüncü Çeyrek Raporuyla Yükseldi

Zehra Öney

Nesnelerin İnterneti

Zehra Öney