Zehra Öney
Event Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Yapay Zeka Teknolojisi, Resim Sanatına da “El Attı”

Yapay Zeka Teknolojisi, Resim Sanatına da “El Attı”

Yapay zeka uygulaması Vincent, kullanıcıların çizdikleri taslakları resme dönüştürüyor.

Yapay zeka alanındaki gelişmeler her geçen gün bizi şaşırtmaya devam ediyor. Pek çok büyük şirket tarafından kullanılan yapay zeka teknolojisi, sanat gibi son derece sübjektif bir alanda da kullanılıyor. Şarkı besteleyen, resmî olmayan bir hayran kurgusu (fanfiction) Harry Potter bölümü yazan yapay zeka teknolojisi, resim sanatına da el attı.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (Consumer Electronics Show – CES 2018) tanıtılan “Vincent” adlı uygulama, kullanıcıların çizimlerini resme dönüştürüyor.

Yaklaşık 8000 Rönesans resmi ile makine öğrenimi aracılığıyla “eğitilen” Vincent uygulaması, tarihin en büyük sanatçılarından “ilham” alarak kullanıcıların çizimlerini resme dönüştürürken, çizimlerin köşelerine bakıyor ve bunları hafızasındaki eserler ile karşılaştırarak ortaya bir “şaheser” çıkarıyor.

Vincent’i ilk kez kullanan pek çok insan çiçek çizdiği için uygulama, çiçek resimleriyle öğrendiği bir “çiçek modu”na sahip.

Şirket, Vincent’i ticari bir uygulama olarak yayınlamayı düşünmüyor. İleride belki okulların ve sanat galerinin kullanmalarına izin verebilir.

Siz eserleri nasıl buldunuz?

Görsel: engadget.com

İlgili İçerikler

UPS, Otonom Kamyonlarla Kargo Teslimatı Yapıyor

Zehra Öney

Yapay Zeka Sayesinde Tamamen Otomatik Market Alışveriş Dönemine Çok Yakınız

Zehra Öney

Akıllı Hoparlörler Kalpte Ritim Bozuklukları Tespit Edebiliyor

Zehra Öney

3 yorum

Yorumlar kapalıdır