Zehra Öney
Event Mobil ve Dijital Teknolojiler Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

Sanal Gerçeklik Dünyasında Fitness Yapmak İster misiniz?

Sanal Gerçeklik Dünyasında Fitness Yapmak İster misiniz?

Start-up Black Box VR, oyuncuları “fitness”a davet ediyor.

Günün büyük bölümünü bilgisayar başında geçiren kişilerin fiziksel aktivite yapmaya pek vakti olmuyor. Bu sebeple oyunlaştırma (gamification) aracılığıyla çeşitli deneyimler kullanıma sunulmuştu. Örneğin Nintendo için Cyberbike geliştirilmiş ve kullanıcılara hem oyun oynama hem de spor yapma deneyimi aynı anda sunulmuştu.

Teknolojinin gelişmesiyle daha da gerçekçi örnekler karşımıza çıkmaya başladı: Bunların sonuncusu, Las Vegas’ta devam eden Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (Consumer Electronics Show – CES 2018) görücüye çıktı.

BBC’nin haberine göre, Black Box VR, 30 dakikalık sanal gerçeklik deneyimi ile tam vücut egzersizi yapma fırsatı sunuyor. Idaho merkezli şirketin geliştirdiği sanal gerçeklik deneyiminde, kullanıcılar sanal bir arenaya giriyor ve bir avatara karşı rekabet ediyorlar. Daha sonra bir başka rakip daha karşılarına çıkıyor.

Ünlü fitness sitesi bodybuilding.com’un da arkasındaki ekip olan Ryan DeLuca ve Preston Lewis tarafından hayata geçirilen sanal gerçeklik deneyimi, kullanıcıları, fitness egzersizlerine daha da “bağımlı” hale getirmeyi amaçlıyor.

Direnç egzersiz makinesi (resistance training machine) ve HTV Vive sanal gerçeklik başlığı ile çalışan sistem, “eller serbest” şekilde kullanılmak üzere tasarlandı. Bu sayede kullanıcılar, fitness ekipmanlarını rahatlıkla kullanabilecekler.

Siz bu tür bir deneyimle spor yapmak ister misiniz?

Görsel: blackbox-vr.com

İlgili İçerikler

Apple’ın Yeni Tanıtımı 21 Mart’ta

Zehra Öney

Apple, Çalışanlarının Ofise Dönüş Planını Şubat’a Erteledi

Zehra Öney

Ünlü Mesajlaşma Uygulaması Line Kendi Kripto Parasını Çıkarıyor

Zehra Öney