Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

Microsoft Düşünce Gücüyle Bilgisayarları Kontrol Etme Patenti Aldı

Microsoft Düşünce Gücüyle Bilgisayarları Kontrol Etme Patenti Aldı

Ünlü teknoloji devi Microsoft, yeni aldığı “düşünce gücüyle bilgisayarları kontrol etme” patenti ile önemli bir dönem başlatabilir.

Teknoloji dünyasından önemli bir yenilik haberi de Microsoft cephesinden geldi. The Independent tarafından yayınlanan habere göre, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft, insanların düşünce gücüyle bilgisayarları kontrol edebilmeleri için patent aldı.

Patent dokümanında, başlıktan, “nörolojik kullanıcı dikkat (intent) verilerini tespit ederek bir uygulamanın durumunu değiştirme” özelliğine sahip olarak söz ediliyor.

Eğer Microsoft, patentini aldığı sistemi hayata geçirebilirse kullanıcıların düşüncelerini okuyan ve buna uygun komutlar üreten sistem, kullanıcıların bilgisayarları kullanabilmelerine olanak sağlayacak.

Microsoft, başlığın, kullanıcıların oyun oynayabilmelerini, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları ile etkileşime girebilmelerini, yazı programları ile web tarayıcıları kullanabilmelerini ve hatta uygulama ile kontrol edilen mekanik araçlar ve/veya diğer makineleri bile kullanabileceklerini belirtiyor.

Microsoft, başlığın düşünce okumak için hangi yöntemi kullanacağından söz etmiyor, ancak doküman içerisinde elektroensefalografi (EEG), manyetoensefalografi (MEG) ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) gibi tekniklere referans veriyor.

Patentin ne zaman hayata geçirileceğini şimdiden söylemek oldukça zor, ancak siz bu tür bir sistemi kullanmak ister misiniz?

İlgili İçerikler

Blippar CNBC’nin Geleneksel Disruptor 50 Listesinde 19. Sırada

Zehra Öney

Black Mirror Gerçek mi Oluyor? Ne Gördüğünüzün ve Düşündüğünüzün Resmini Çizen Yapay Zeka Geliştirildi

Zehra Öney

Walmart’ta Raflardaki Ürünleri Robotlar Kontrol Etmeye Başladı

Zehra Öney