Zehra Öney
Endüstri 4.0 Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

Ulaşımda Devrim Yapması Beklenen Hyperloop 2021’de Kullanıma Sunulabilir

Ulaşımda Devrim Yapması Beklenen Hyperloop 2021’de Kullanıma Sunulabilir

Virgin ve Hyperloop One ortaklığı ile hayata geçirilecek olan yeni sistem ile Londra ve Edinburgh arası 50 dakikaya düşecek.

Hyperloop teknolojisi, ilk kez Elon Musk tarafından 2012 yılında Santa Monica, California’daki PandoDaily etkinliğinde “ulaşımın beşinci modu” olarak tanımlandıktan sonra pek çok tartışmaya konu oldu. Elon Musk’ın Hyperloop teknolojisi açık kaynak haline getirildiği için diğer şirketler de bu teknolojiye odaklanmaya başladı.

Bunlardan biri de Hyperloop One. 2014 yılında California’da kurulan ve Hyperloop teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdüren şirket, Ekim 2017’de İngiliz merkezli Virgin Group ile iş birliği yaptığını duyurmuştu.

Nevada’da 500 metrelik test tünellerini inşa eden Hyperloop One ile vakumlu tünellerde saatte 1123 km hıza ulaşmak mümkün olacak. Bu sayede örneğin Londra ile Edinburgh arası yolculuk, Hyperloop ile sadece 50 dakikaya düşecek. Normalde bu yolculuk, 4 saat civarında bir süreye sahip.

Günümüzün “hızlı trenleri”, magnev (magnetic levitation) olarak isimlendirilen ve Türkçeye “manyetik yükseltme” olarak çevrilen sistem sayesinde çok yüksek hızlara ulaşabiliyor. Bu sistemde kullanılan mıknatıslar vasıtasıyla tren raydan yükseliyor ve bu sayede sürtünme azaldığı için çok daha yüksek hızlara ulaşmak mümkün hale gelebiliyor.

Hyperloop teknolojisinde ise manyetik yükseltme sistemine ek olarak, trenin ilerleyeceği tüneldeki hava vakumlanıyor ve bu sayede Hyperloop, vakumlu tüp içerisinde çok daha yüksek hızlara ulaşabiliyor.

BBC’de yayınlanan habere göre, Hyperloop One projesinde, saatte 387 km’lik hızlara kadar testler yapılıyor.

Şimdilik insanlı testler yapılmamasına rağmen, şirket, 2021’de ticari yolculuklara başlamayı planlıyor.

Siz Hyperloop ile yolculuk yapmak ister misiniz?

Görsel: hyperloop-one.com

İlgili İçerikler

Amazon Yaklaşık 20.000 Çalışanının Koronavirüse Yakalandığını Belirtti

Zehra Öney

Video İzleme Servisleri Koronavirüs Pandemisi Karşısında Aşırı Trafik Yükünü Önlemek için Avrupa’da Görüntü Kalitesini Azaltıyor

Zehra Öney

Spotify İlk Cihazını Deniyor: Akıllı Araba Asistanı

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır