Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Reklam Konusunda Google’dan Önemli Hamle: Kullanıcılar Artık Hatırlatıcı Reklamları Durdurabilecekler

Reklam Konusunda Google’dan Önemli Hamle: Kullanıcılar Artık Hatırlatıcı Reklamları Durdurabilecekler

Reklam engelleme konusunda Google’dan önemli bir hamle geldi.

İnternet reklamları konusunda kullanıcılar, reklamverenler ve yayıncılar arasında farklı görüşler var. Kullanıcıların bir bölümü reklam engelleyici yazılımlar kullanırken bazı yayıncılar reklam engelleme yazılımları kullananlara içerik erişimi sunmuyor. Bu konuda “büyük” oyuncuların adımları da sektörde önemli yer tutuyor. Apple, iOS 9 işletim sistemi ile reklam engelleme yazılımlarına izin vermiş ve bu uygulamalar kısa sürede en çok satan uygulamalar arasında yer almıştı.

Reklam engelleme alanında yeni bir hamle de Google’dan geldi. BBC tarafından yayınlanan habere göre, yakın zamanda kullanıcılara hatırlatıcı reklamları durdurabilme özelliği sunulacak.

“Davranışsal hedefleme” (behavioral targeting) sayesinde kullanıcılara, daha önce ziyaret ettikleri sitelerle ilgili reklamlar gösteriliyor: Örneğin, ayakkabı arayan bir kullanıcıya, daha sonra başka siteleri ziyaret ettiğinde de ayakkabı reklamları gösterilmeye devam etmekte.

Google, kullanıcılara “daha fazla kontrol” vermek için bu hatırlatıcı reklamları durdurabilme özelliği sunmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar örneğin ayakkabı reklamlarını durdurduklarında başka bir hatırlatıcı reklam ile karşılaşacaklar. Tüm hatırlatıcıları tamamen durdurmak ise mümkün olmayacak.

Bu özelliği Google hesabı olanlar kullanabilecekler.

Siz bu özelliği nasıl buldunuz?

Görsel: blog.google

İlgili İçerikler

Google’ın Bağlı Olduğu Alphabet Birinci Çeyrek Gelirlerini Açıkladı

Zehra Öney

Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL Tanıtıldı

Zehra Öney

Mobil Küçük İşletmelerin de Vazgeçilmez Mecrası

Zehra Öney