Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

İngiltere Sürücüsüz Araçları Test Etmeye Başlıyor

İngiltere Sürücüsüz Araçları Test Etmeye Başlıyor

İngiltere sürücüsüz araçları Aralık 2019’da test etmeye başlıyor.

Sürücüsüz araç teknolojisinde büyük şirketler önemli yatırımlar yapmanın yanı sıra test sürüşlerine de başladı. Bu konudaki önemli bir gelişme de İngiltere’den geldi. BBC tarafından yayınlanan habere göre, İngiltere’deki sürücüsüz araç testleri Aralık 2019’da başlayacak.

İngiltere, 2021’den önce sürücüsüz araçların yola çıkmasını istiyor. Bu sebeple Renault, Nissan, Mitsubishi, Cranfield Üniversitesi, Highways England ile birlikte pek çok kurum bir araya gelerek 320 kilometrelik bir güzergahta (200 mil) testlere başlayacak.

İş ve Enerji Bakanı Greg Clark “Düşük karbonlu ve sürücüsüz araçlar geleceği temsil ediyor ve onlar mobilitede küresel bir devrimin ilerlemesini sağlayacak.” sözleriyle proje hakkındaki olumlu görüşlerini paylaştı.

İngiltere’deki yollarda göbekli kavşak ve yol işaretleri Amerika gibi ülkelerden farklı; bu açıdan test süreci son derece önemli. Bu sebeple proje kapsamındaki araçlar, bir “insan gibi” araç kullanmayı öğrenecek.

Bunu hayata geçirmek için de Leeds Üniversitesinde bir grup uzman sürücü simülatörlerde araç kullanacaklar ve bu bilgiler toplanacak. Ayrıca İngiltere’deki yollardan da bilgiler toplanacak. Makine öğrenimi sayesinde “uzmanlaşan” sistem ilk önce özel yollarda güvenli testlere başlayacak.

Görsel: futurecar.com

İlgili İçerikler

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Boring Company, Nakliye İşine de Giriyor

Zehra Öney

Instagram Zorbalıkla Mücadele Etmek için Yapay Zekayı Kullanacak

Zehra Öney

3 Boyutlu Projeksiyonlar Hazırlanıyor

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır