Zehra Öney
Sosyal Medya Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Sizin Adınıza Arkadaşlarınıza Cevap Yazacak Yapay Zeka Yolda

Sizin Adınıza Arkadaşlarınıza Cevap Yazacak Yapay Zeka Yolda

Google’ın geliştirdiği yeni yapay zeka sizin adınıza arkadaşlarınıza cevap vermeye hazırlanıyor…

Gün içerisinde pek çok kişi ile iletişimdeyiz. Arkadaşlarımız, iş arkadaşlarımız, patronumuz, ailemiz, sosyal medyadaki takip ettiğimiz ya da bizi takip eden kişiler ile çeşitli platformlarda haberleşiyoruz. Günde belki yüzlerce, binlerce kez cevap yazıyoruz. Peki bu işi bizim adımıza bir yapay zeka yapsa ne olurdu?

İlk başta kulağa “korkutucu” gelse de Google, yeni projesinde tam da bu iş üzerinde çalışıyor. The Guardian tarafından yayınlanan habere göre Google’ın deneysel ürün laboratuvarı Area 120, Reply isimli yeni yapay zeka üzerinde çalışıyor. Yapay zeka Reply, Google’ın ürünleri Hangouts ve Allo’nun yanı sıra WhatsApp, Facebook Messenger, Android Messenger, Skype, Twitter direkt mesajlar ve Slack üzerinde çalışabiliyor olacak.

Gmail ve Allo servislerinde bulunan “önerilen cevaplar” özelliği, Reply ile yeni bir boyuta taşınmaya hazırlanıyor.

Sistem ilk olarak diğer kişilerin size neler söylediklerini anladıktan sonra size bir dokunuşla gönderebileceğiniz cevaplar sunuyor, ancak hepsi bu kadar değil: Kullanıcıların konum bilgisi, takvimlerindeki etkinlikler ve diğer bilgiler toplanıyor. Örneğin birisi size “Ne zaman evde olursun?” gibi bir mesaj gönderdiğinde, sistem, konumunuz üzerinden çoğunlukla tercih ettiğiniz ulaşım yöntemini kullanarak süreyi hesaplıyor.

Reply ayrıca ajandanızda tatil günleriniz belli ise herkese bu bilgiyi gönderebilmenizi sağlamanın yanı sıra gelen mesajlara da cevap verebiliyor.

Ayrıca “rahatsız etmeyin” özelliği bulunan Reply, mesajlara o an konuşmanızın mümkün olmadığını belirterek cevap gönderebilmenin yanı sıra gelen mesajlar arasından “önemli” olanları da tarayarak kullanıcının dikkatini çekiyor.

Görsel: theverge.com

İlgili İçerikler

Weibo, Kullanıcılarından Gerçek İsimlerini İstiyor

Zehra Öney

Microsoft, Pentagon’un 10 Milyar Dolarlık İhalesini Amazon’a Karşı Kazandı

Zehra Öney

Uçan Arabaların Fiyatları Nasıl Olacak?

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır