Zehra Öney
Kripto Para

Venezuela, Kripto Parası “Petro”yu Ön Satışa Sundu, Ağır Eleştiriler Gelmeye Başladı

Venezuela, Kripto Parası “Petro”yu Ön Satışa Sundu, Ağır Eleştiriler Gelmeye Başladı

Dünyanın ilk devlet kripto parası Petro ön satışa çıktı.

Geçtiğimiz Kasım ayında Venezuela’nın kripto paraları resmi olarak kabul etmeye yakın olduğunu sizlerle paylaşmış, Aralık ayında ise ülkenin kendi kripto parasını kullanıma sunmaya hazırlandığı bilgisini yazmıştım. Venezuela hazırlıklarını tamamladı ve resmi kripto parası Petro’yu ön satışa çıkardı.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, 82 milyon adet Petro “coin” hazır durumda ve ülke bir ay içerisinde coin arzını (initial coin offering – ICO) gerçekleştirecek. Piyasaya sürülecek Petro adedinin 100 milyona ulaşması beklenirken bu kripto para 100 milyon varil petrol rezervi ile desteklenecek. Bu güvence sayesinde Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yeni kripto paranın Venezuela’nın yüksek enflasyon sebebiyle kötüye giden durumunu düzelteceğini umuyor.

Elbette bu gelişmenin ardından eleştiriler de yükselmeye başladı. BBC’nin haberine göre, muhalefet liderleri, Petro satışının yasadışı bir borç ihracı oluşturduğunu ve ABD tarafından uygulanan ekonomik yaptırımları ihlal edeceği vurgusunu yapıyorlar.

Öte yandan 22 Nisan’da düzenlenecek olan başkanlık seçimleri de Petro’nun durumunu etkileyebilir. Çünkü Venezuela’nın şu anki parlamentosu, çoğunluğu Maduro’ya muhalefet eden milletvekillerinden oluşuyor ve parlamento yetkilileri Petro’yu onaylamadıklarını ve Maduro’nun görevinden ayrılmasından sonra kripto paranın geçersiz duruma düşeceğini belirtiyor.

Reuters tarafından yayınlanan habere göre, ABD Hazine Bakanlığı da ABD’li yatırımcıları Petro’ya dikkatli yaklaşmaları gerektiği ve uygulanan ABD yaptırımlarına karşı aykırı hareket edebilecekleri yönünde uyardı.

İlgili İçerikler

Dini Kurumlar da Bitcoin Bağışları Kabul Etmeye Başladı

Zehra Öney

Google Chrome Çok Fazla İşlemci Gücü Tüketen Reklamları Yasaklayacak

Zehra Öney

Dubai’nin Resmi Kripto Parası: emCash

Zehra Öney