Zehra Öney
Kripto Para

Venezuela, Kripto Parası “Petro”yu Ön Satışa Sundu, Ağır Eleştiriler Gelmeye Başladı

Venezuela, Kripto Parası “Petro”yu Ön Satışa Sundu, Ağır Eleştiriler Gelmeye Başladı

Dünyanın ilk devlet kripto parası Petro ön satışa çıktı.

Geçtiğimiz Kasım ayında Venezuela’nın kripto paraları resmi olarak kabul etmeye yakın olduğunu sizlerle paylaşmış, Aralık ayında ise ülkenin kendi kripto parasını kullanıma sunmaya hazırlandığı bilgisini yazmıştım. Venezuela hazırlıklarını tamamladı ve resmi kripto parası Petro’yu ön satışa çıkardı.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, 82 milyon adet Petro “coin” hazır durumda ve ülke bir ay içerisinde coin arzını (initial coin offering – ICO) gerçekleştirecek. Piyasaya sürülecek Petro adedinin 100 milyona ulaşması beklenirken bu kripto para 100 milyon varil petrol rezervi ile desteklenecek. Bu güvence sayesinde Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yeni kripto paranın Venezuela’nın yüksek enflasyon sebebiyle kötüye giden durumunu düzelteceğini umuyor.

Elbette bu gelişmenin ardından eleştiriler de yükselmeye başladı. BBC’nin haberine göre, muhalefet liderleri, Petro satışının yasadışı bir borç ihracı oluşturduğunu ve ABD tarafından uygulanan ekonomik yaptırımları ihlal edeceği vurgusunu yapıyorlar.

Öte yandan 22 Nisan’da düzenlenecek olan başkanlık seçimleri de Petro’nun durumunu etkileyebilir. Çünkü Venezuela’nın şu anki parlamentosu, çoğunluğu Maduro’ya muhalefet eden milletvekillerinden oluşuyor ve parlamento yetkilileri Petro’yu onaylamadıklarını ve Maduro’nun görevinden ayrılmasından sonra kripto paranın geçersiz duruma düşeceğini belirtiyor.

Reuters tarafından yayınlanan habere göre, ABD Hazine Bakanlığı da ABD’li yatırımcıları Petro’ya dikkatli yaklaşmaları gerektiği ve uygulanan ABD yaptırımlarına karşı aykırı hareket edebilecekleri yönünde uyardı.

İlgili İçerikler

Hacker’lar Johannesburg Belediyesinden 3 Gün İçinde 30 Bin Dolarlık Fidyeyi Bitcoin Olarak İstiyorlar

Zehra Öney

Japon GMO Internet, Çalışanlarının Maaşlarının Bir Bölümünü Bitcoin ile Ödeyecek

Zehra Öney

Binlerce Kripto Para Projesi Başarısız Oldu

Zehra Öney