Zehra Öney
Event Mobil ve Dijital Teknolojiler

Mobil Dünya Kongresi: Ortamdaki Kimyasalların Kokusunu Alan Akıllı Telefon

Mobil Dünya Kongresi: Ortamdaki Kimyasalların Kokusunu Alan Akıllı Telefon

CAT S61 akıllı telefon şantiye çalışanları için geliştirildi.

26 Şubat’ta Barcelona’da başlayacak olan Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress), mobil teknoloji konusunda dünya gündemini belirleyecek. Özellikle Samsung’un yeni amiral gemisi akıllı telefonları Samsung Galaxy S9 ve S9 Plus’ın tanıtımının merakla beklendiği etkinlikte pek çok farklı yeni cihaz ve servis de tanıtılacak. Bunlardan biri de S61.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, S61 kokuya duyarlı bir akıllı telefon. CAT tarafından özellikle şantiye çalışanları için geliştirilen S61, ortamdaki kokuları algılayabiliyor.

Akıllı telefonda ayrıca termal görüntüleme özelliği de bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar ortamın termal görüntülerini yüksek çözünürlükte izleyebilmenin yanı sıra canlı olarak da yayınlanabiliyor.

Ayrıca dahili lazer sistemi sayesinde 10 metreye kadar uzunlukların ölçümünü yapmak mümkün olacak.

Ancak telefonun en çok öne çıkan özelliği tehlikeli kimyasalların “kokusunu” ayırt edebilmesi. Bu sadece kısa sürede tehlikeli olabilecek kokuları değil, aynı zamanda süper yapıştırıcı veya tiner gibi uzun vadede de zararlı olabilecek kokuları ayırt edebiliyor. Boya, yapıştırıcı ve diğer çözücü maddeleri “koklayabilen” akıllı telefon her 30 saniyede bir havayı kontrol ediyor. Bulunulan ortamdaki havanın “kalitesi” sağlıksız bir noktaya ulaştığında kullanıcı uyarılıyor.

Ayrıca cihazın ekranı da son derece “sağlam.” Cihaz, testleri sırasında 1,8 metre yükseklikten beton yüzeye tam 26 kez düşürülmüş.

Siz bu tür bir telefon kullanmak ister misiniz?

Görsel: androidheadlines.com

İlgili İçerikler

Apple, Hollanda’da Üçüncü Parti Ödeme Yöntemi Kullanmaya İzin Verecek

Zehra Öney

2017’de Mobil Reklam Harcamaları Desktop Reklam Harcamalarını İkiye Katlayacak

Zehra Öney

İnsanlık Tarihini Belki de Yeniden Yazdıracak Bir Tapınak “GÖBEKLİTEPE TURKEY”

Zehra Öney