Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Bu Fast Food Restoranında Hamburgerleri Robot Pişiriyor

Bu Fast Food Restoranında Hamburgerleri Robot Pişiriyor

Pek çok ülkede faaliyet gösteren CaliBurger, Los Angeles’taki restoranında hamburgerleri pişiren robotla çalışmaya başladı.

Robot ve yapay zeka teknolojisindeki gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Daha önceki yazılarımda Amerikalı perakende devi Walmart’ın mağazalarının temizliğinde robotları kullanmaya başladığını, kokteyl hazırlayan robotları sizlerle paylaşmıştım. Bununla birlikte McKinsey tarafından hazırlanan raporda da robotların 2030’a kadar dünya çapında 400 ila 800 milyon kişiyi işinden edebileceğine dair tahminini de paylaşmıştım.

Robotların yavaş da olsa gündelik hayata dahil olduğunu görmeye başlıyoruz: Uzun süredir fabrikalarda üretim bantlarında görmeye alıştığımız robot kollar ve diğer robotik cihazlar farklı işletmeler tarafından da kullanılıyor.

CaliBurger, California merkezli bir fast food zinciri. California’dan çıkıp günümüzde Kanada, Meksika, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, İsveç, İspanya, Malezya ve Çin gibi pek çok farklı ülkede hizmet veriyor.

Caliburger’ın yeni bir “çalışanı” da var üstelik: Flippy isimli robot, hamburgerleri pişiriyor. Şirketin Pasadena, Los Angeles şubesinde görev yapmaya başlayan Flippy, tek seferde 12 adede kadar hamburger köftesini pişirebiliyor. Görüntü tanıma ve ısıya duyarlı teknolojiyi aynı anda kullanan Flippy, hangi hamburger köftesinin çevrilmesi gerektiğini tespit ediyor ve çevirdikleri de piştikten sonra köfteleri tepsiye diziyor. Robotlar 60.000 dolara imal ediliyor ve bunun yanı sıra yıllık 12.000 dolarlık bir masrafları daha var.

Zaman zaman hata yaptığı için Flippy’nin yaptıklarını kontrol eden bir çalışan da bulunuyor, ancak şirket, teknolojinin neler yapabileceğini görmek için Flippy’ye yatırım yapıyor.

Flippy’nin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız BBC tarafından yayınlanan bu videoyu izleyebilirsiniz.

Görsel: rgrun.com

İlgili İçerikler

Google, Çin’de Yapay Zeka Araştırma Merkezi İnşa Ediyor

Zehra Öney

Amazon Nesnelerin İnterneti Asistanı Echo’yu Tanıttı

Zehra Öney

Samsung Galaxy Z Flip Tanıtıldı

Zehra Öney

3 yorum

Yorumlar kapalıdır