Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler

Japonya’da Çiftçilerin Tarlalarını Robot Kurtlar Koruyor

Japonya’da Çiftçilerin Tarlalarını Robot Kurtlar Koruyor

Pirinç ve kestane mahsullerini korumak için kullanıma sunulacak robot kurtlar “korkutucu” görünüyor.

Bir bölgenin doğal ekolojik dengesi bozulduğunda orada sorunlar ortaya çıkmaya başlar: Örneğin kedilerin sayısının azaldığı bölgelerde farelerin sayısının arttığı tarih boyunca gözlemlenmiştir. Japonya’da da uzun yıllar önce kurtların soyu tükendiği için yaban domuzu ve geyikler, çiftçilerin tarlalarına dadanmaya başlamıştı. Her yıl zarara uğrayan çiftçilerin yardımına teknoloji yetişti.

50 cm yüksekliğe ve 65 cm uzunluğa sahip olan “Süper Canavar Kurt” isimli robot kurt, çiftçilerin tarlalarını korumaya başladı. The Independent tarafından yayınlanan habere göre, robot kurt, güneş enerjisiyle kendini şarj eden bataryalar ile çalışıyor, tarlaya yaklaşan diğer hayvanları tespit etmek için hareket sensörleri kullanıyor ve kurt sesi çıkararak yaklaşan hayvanları korkutuyor.

Kırmızı gözleri, yelesi, kürkü ve dişleriyle oldukça tehditkar görünen robot kurt, 800 metrelik bir alanı koruyabiliyor ve Chiba’daki Kisarazu şehrinde test ediliyor. Yetkililer robotların kullanılmaya başlanmasıyla diğer hayvanların saldırılarında ciddi düşüşler gerçekleştiğini paylaşıyorlar.

Toplu üretimine başlanacak olan robotların fiyatının 514.000 Yen (yaklaşık 4800 dolar) olacağı belirtiliyor.

Görsel: treehugger.com

İlgili İçerikler

ABD’li Kullanıcılar Sanal Gerçeklik Cihazlarını Beklediklerinden İyi Olarak Tanımlıyorlar

Zehra Öney

Yapay Zekanın Çizdiği Resim Açık Artırmaya Çıkıyor

Zehra Öney

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Fugaku ve Yapay Zeka, Tsunami Tahmini Yapacak

Zehra Öney