Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler

Japonya’da Çiftçilerin Tarlalarını Robot Kurtlar Koruyor

Japonya’da Çiftçilerin Tarlalarını Robot Kurtlar Koruyor

Pirinç ve kestane mahsullerini korumak için kullanıma sunulacak robot kurtlar “korkutucu” görünüyor.

Bir bölgenin doğal ekolojik dengesi bozulduğunda orada sorunlar ortaya çıkmaya başlar: Örneğin kedilerin sayısının azaldığı bölgelerde farelerin sayısının arttığı tarih boyunca gözlemlenmiştir. Japonya’da da uzun yıllar önce kurtların soyu tükendiği için yaban domuzu ve geyikler, çiftçilerin tarlalarına dadanmaya başlamıştı. Her yıl zarara uğrayan çiftçilerin yardımına teknoloji yetişti.

50 cm yüksekliğe ve 65 cm uzunluğa sahip olan “Süper Canavar Kurt” isimli robot kurt, çiftçilerin tarlalarını korumaya başladı. The Independent tarafından yayınlanan habere göre, robot kurt, güneş enerjisiyle kendini şarj eden bataryalar ile çalışıyor, tarlaya yaklaşan diğer hayvanları tespit etmek için hareket sensörleri kullanıyor ve kurt sesi çıkararak yaklaşan hayvanları korkutuyor.

Kırmızı gözleri, yelesi, kürkü ve dişleriyle oldukça tehditkar görünen robot kurt, 800 metrelik bir alanı koruyabiliyor ve Chiba’daki Kisarazu şehrinde test ediliyor. Yetkililer robotların kullanılmaya başlanmasıyla diğer hayvanların saldırılarında ciddi düşüşler gerçekleştiğini paylaşıyorlar.

Toplu üretimine başlanacak olan robotların fiyatının 514.000 Yen (yaklaşık 4800 dolar) olacağı belirtiliyor.

Görsel: treehugger.com

İlgili İçerikler

Yeni Zelanda’da Geliştirilen, Pilota Gerek Duymadan Uçan Hava Taksisi: Cora

Zehra Öney

Google Felçli Kişilere 100.000 Home Mini Hediye Edecek

Zehra Öney

Nesnelerin İnterneti

Zehra Öney