Zehra Öney
Sosyal Yaşam

Çin, Sosyal Puanlama Sistemini Uygulamaya Başlıyor: Düşük Puanlı Vatandaşlara Ulaşım Engeli Geliyor

Çin, Sosyal Puanlama Sistemini Uygulamaya Başlıyor: Düşük Puanlı Vatandaşlara Ulaşım Engeli Geliyor

Çin’de 1 Mayıs’ta uygulanmaya başlayacak olan sosyal puanlama sisteminde vatandaşlar puanlanacak.

Son dönemin en fazla tartışılan televizyon dizilerinden “Black Mirror”ın üçüncü sezonunun ilk bölümü “Nosedive”, herkesin bir sosyal puanlama sisteminin içinde yaşadığı bir toplumu konu eder: Bryce Dallas Howard tarafından canlandırılan Laice Pound karakteri, sosyal puanını yüksek tutmak için yaşamasına rağmen, bir düğüne katılmak için yola çıktığında beklenmedik sorunlarla karşılaşır.

Çin de benzer bir puanlama sistemini uygulamaya başlayacağını duyurdu. Reuters tarafından yayınlanan habere göre 1 Mayıs itibarı ile uygulanacak sistemde vatandaşlar puanlanmaya başlayacak. Uygulama ile birlikte düşük puanlı vatandaşların uçak ya da tren yolculukları 1 yıla kadar engellenebilecek.

Örneğin terörizm hakkında yanlış bilgi yayan, uçuşlarda sorun çıkaran, tren yolculuklarında süresi geçmiş bilet kullanan veya sigara içen kişiler “sınırlı” listesine alınacak. Ek olarak, sosyal sigorta ödemelerini yapmayan işverenler, kendisine kesilen cezaları ödemeyen kişiler de bu sınırlamalara tabi olacak.

Reuters’ın haberinde bu kısıtlamaların aslında 1 yıl önce başladığı bilgisine de yer veriliyor. 2017 yılının başlarında Çin Yüksek Halk Mahkemesi, bir basın toplantısı sırasında, 6,15 milyon Çin vatandaşının, kötü sosyal davranışları sebebiyle uçuş yapmalarının yasaklandığını belirtmişti.

Siz bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görsel: Kevin Hong

İlgili İçerikler

Instagram Zorbalıkla Mücadele Etmek için Yapay Zekayı Kullanacak

Zehra Öney

Amerikalı Milenyum Kuşağının Favori Markaları Hangileri?

Zehra Öney

Dünyanın En Hızlı İnternetini Hangi Ülkeler Kullanıyor? Türkiye Kaçıncı Sırada?

Zehra Öney