Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

Zimbabve 2018 Seçimlerinde Parmak İzi Teknolojisi Kullanılacak

Zimbabve 2018 Seçimlerinde Parmak İzi Teknolojisi Kullanılacak

Zimbabve’ye seçimler sürecinde parmak izi teknolojisi çözümlerinde Amerikalı Ipsidy şirketi yardımcı olacak.

Zimbabve’de bu yıl Temmuz ayında gerçekleşmesi planlanan genel seçimlerde yeni bir teknoloji kullanılacak. Ülkenin düzenlediği ihalenin tamamlanmasının ardından, Amerikalı şirket Ipsidy’nin sağladığı yazılım ve donanım çözümüyle parmak izi teknolojisinin kullanılacağı açıklandı.

The Next Web’de yayınlanan habere göre, “Otomatik Parmak İzi Tanımlama Sistemi” (Automated Fingerprint Identification System) sayesinde seçimlerde kimlik güvenliği üst seviyede olacak.

Sistem, ülkenin biyometrik seçmen veri tabanını baz alarak çalışıyor: Bu sayede oy kullanma sırasında seçmenden alınan parmak izi ülkenin biyometrik veri tabanıyla karşılaştırılacak ve eşleşmeye bakılacak. Bu sayede kimlik tespiti daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor olacak. Bunun yanı sıra, bu sistemin uygulanma amaçlarından biri de şeffaflık.

Geçtiğimiz Kasım ayında Zimbabve’de askeri darbe gerçekleşmiş ve Devlet Başkanı Robert Mugabe görevinden istifa etmişti.

Mugabe’den sonra yeni Devlet Başkanı olan Emmerson Mnangagwa, Ocak ayında Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve İngiliz Milletler Topluluğunu (Commonwealth of Nations), ülkeye seçimleri takip etmesi için davet etmişti.

Seçimlerde uygulanacak olan bu otomasyon sayesinde Zimbabve, uluslararası seçim standartlarını yakalayacağından emin.

İlgili İçerikler

Mobil Uygulama Dükkanları 2020’de 101 Milyar Dolarlık Gelire Ulaşacak

Zehra Öney

Microsoft Daha Uygun Fiyatlı Surface Laptop Go Bilgisayarını Tanıttı

Zehra Öney

Amazon, Luna Bulut Oyun Platformunu Tanıttı

Zehra Öney