Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Walmart’ta Raflardaki Ürünleri Robotlar Kontrol Etmeye Başladı

Walmart’ta Raflardaki Ürünleri Robotlar Kontrol Etmeye Başladı

Otonom robotlar Walmart’ta rafları kontrol ediyor.

Herhangi bir süper markete gittiğimizde kimi zaman raftaki ürünün bittiğini, altındaki etiketin o ürüne ait olmadığını görürüz. Hatta indirimli etikete sahip ürünlerin aslında indirimde olmadığını kasada görebiliriz. Bu tür durumların önüne geçmek için dünyanın en büyük perakende zinciri Walmart bir çözüm geliştirdi.

Teknoloji konusunda yatırımlarını sürdüren Walmart’ın mağazalarının temizliği için robotları kullanmaya başladığını sizlerle paylaşmıştım. ABC News tarafından yayınlanan habere göre Walmart, Amerika’daki bazı mağazalarında otonom robotların yer aldığı başka bir pilot programa başladı.

Otonom olarak çalışan robotlar, tarama teknolojisi sayesinde raflarda stoğu tükenen ürünleri tespit ediyor, bununla da kalmayıp yanlış yerleştirilen, yanlış etiketlenen ve yanlış fiyata sahip ürünleri kontrol ediyor.

Robotlar elde ettikleri verileri bulutta saklanan veri tabanına gönderiyor ve düzeltilmesi gerekenler, mağaza görevlileri tarafından düzenleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 50 Walmart mağazasında başlayan pilot program Ekim ayından bu yana sürdürülüyor.

Bazı kullanıcılar robotu başlangıçta temizlik yapıyor zannederken bazıları da durumu “biraz korkutucu” olarak nitelediğini paylaşıyor.

Siz bu teknolojiyi nasıl buldunuz?

Görsel: abcnews.go.com

İlgili İçerikler

Tesla, Bitcoin ile Ödeme Kabulüne Ara Verdi

Zehra Öney

Sony, Airpeak Drone’unu Tanıttı

Zehra Öney

Motorola Razr Geri Döndü

Zehra Öney