Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik Sosyal Yaşam

Apple, Yeni Güncellemesiyle Ne Zaman Kullanıcı Verisi Toplanacağını Bildiriyor

Apple, Yeni Güncellemesiyle Ne Zaman Kullanıcı Verisi Toplanacağını Bildiriyor

Apple’ın iOS 11.3 işletim sistemi güncellemesi ile artık kullanıcılar ne zaman verilerinin toplanacağını görebilecekler.

10 gün önce ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalı sonrasında Facebook için zor günler başlamıştı. Konuyla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmıştım.

Kullanıcılarının verilerinin izinsiz toplanmasının yanı sıra bu bilgilerin kullanılarak reklam hedeflemeleri yapılması sonrasında Facebook özür dilemiş ancak pek çok kullanıcının yanı sıra düzenleme ve denetleme kurum ve kuruluşlarının eleştirilerinin dozu artmaya devam etmişti.

Apple ise iOS işletim sisteminin yeni sürümünde önemli bir özelliğini kullanıma sundu. Artık Apple kullanıcıları, verilerinin ne zaman kullanılacağını görebilecekler.

Kullanıma sunulan yeni özellik bir ikona da sahip. İki mavi insan figürünün el sıkıştığı ikon, bir Apple özelliğinin, kullanıcıların kişisel bilgilerinin kullanılacağı zaman ekranda belirecek. Kullanıcı izin verdiğinde, verileri kullanılıyor olacak.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, Apple, bu özelliği 25 Mayıs’tan itibaren Avrupa Birliği’nde geçerli hale gelecek “Genel Veri Koruma Düzenlemesi” (General Data Protection Regulation) kapsamında hayata geçirdi.

Görsel: pocket-lint.com

İlgili İçerikler

Facebook; Facebook ve Instagram’daki İçerik Üreticilerine 1 Milyar Dolar Ödeme Yapacak

Zehra Öney

Google Fitbit’i Satın Alıyor

Zehra Öney

Ülkelerde En Çok Hangi Mobil İşletim Sistemi Kullanılıyor?

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır