Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Aklınızdaki Kelimeleri Okuyan Cihaz: AlterEgo

Aklınızdaki Kelimeleri Okuyan Cihaz: AlterEgo

MIT tarafından geliştirilen AlterEgo, sesli olarak söylemeye gerek kalmadan kullanıcıların “aklındaki” komutları yerine getirebiliyor.

Günümüzde pek çok sesli asistan hizmeti bulunuyor: Google, Amazon, Samsung, Apple, Bose ve Sonos gibi büyük firmalar geliştirdikleri sesli asistanlarıyla farklı formatlarda hizmet veriyor. Bununla birlikte kullanıcılar “sesli” komutlar aracılığıyla asistanlarıyla iletişim kurabiliyorlar.

Peki asistanınızla konuşmadan iletişim kurmaya ne dersiniz?

Teknoloji alanında kullanıcıların “düşüncelerini” okuyabilme konusundaki projeler geliştirilmeye devam ediliyor. Daha önce kullanıcıların gördükleri ya da düşündükleri şeylerin resmini çizen yapay zeka hakkındaki haberi sizlerle paylaşmıştım.

TechCrunch’ta yayınlanan habere göre, Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından geliştirilen AlterEgo asistanı, kullanıcıların aklındaki kelimeleri algılayabiliyor. Çeneye ve kulak üstüne takılan AlterEgo, nöromüsküler (kas ve sinir) sinyalleri dahili elektrotları ile “okuyabiliyor.”

MIT tarafından 10 kişi üzerinde denenen AlterEgo, kalibre edildikten sonra, %92 oranında komutları doğru bir şekilde algılayabildi.

AlterEgo’nun tanıtım videosu:

Görsel: MIT Media Lab

İlgili İçerikler

Kanada, İntiharla Mücadelede Yapay Zekayı Kullanacak

Zehra Öney

Motorola Razr Geri Döndü

Zehra Öney

Uber Air, Joby Elektrikli Hava Taksiler ile Havalanacak

Zehra Öney