Bu Robot Bahçede Yetişen Biberleri Topluyor

Bu Robot Bahçede Yetişen Biberleri Topluyor

Yazar: -
3 207
Bu Robot Bahçede Yetişen Biberleri Topluyor

Queensland Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen robot, olgunlaşmış biberleri topluyor.

İnsanların yaptığı işleri yapan robotlar uzun süredir geliştiriliyor. Örneğin barda kokteyl hazırlayan, fast food restoranında hamburger pişiren, mağazaların temizliğini yapan robotlardan sonra biber toplayan robot da geliştirildi.

BBC tarafından yayınlanan habere göre Queensland Teknoloji Üniversitesi (Queensland University of Technology) tarafından tarım endüstrisindeki otomatikleşmeye destek olarak geliştirilen robot, otonom olarak bitkilerin arasında gezerek olgunlaşmış olanları toplayabiliyor.

Harvey olarak isimlendirilen robot, derinlik algılayabilen kamerası sayesinde önünde ne olduğunu “görebiliyor” ve olgunlaşan biberleri ayırt edebiliyor. Vakumlu kolu sayesinde biberi tutan Harvey, küçük elektrikli testeresi sayesinde biberin sapını kesebiliyor.

Derin öğrenme (deep learning) teknolojisi sayesinde olgunlaşan biberler ile yaprak ve yaprak saplarını ayırt edebiliyor. Bu sayede sürekli kendini geliştirerek sadece biberleri kesme konusunda ustalaşan Harvey, 8 saat boyunca herhangi bir molaya ihtiyaç duymadan çalışabiliyor.

Özellikle hasat zamanında çiftçilere yardımcı olması planlanan Harvey sayesinde daha verimli hasatlar yapılması planlanıyor.

Görsel: Harvey (@QUTHarvey | Twitter)

3 YORUM

  1. […] Günümüzde robotlar pek çok yerde kullanılıyor; örneğin insanların çalışamayacağı çevre şartları, seri üretim bantları, robotların en çok kullanıldığı alanlarda ilk sırada yer alıyor. Ek olarak robotlar tarım sektöründe de giderek daha önemli hale geliyor: Uzun süredir makineleşme çalışmalarının sürdüğü tarım sektöründe artık yeni robotlar kullanılıyor. Bu robotların biber toplayan bir örneğini daha önce sizlerle paylaşmıştım. […]

Yorum Yazın