Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

Yüz Tanıma Teknolojisiyle, 60.000 Kişilik Konser Sırasında Bir Kişi Gözaltına Alındı

Yüz Tanıma Teknolojisiyle, 60.000 Kişilik Konser Sırasında Bir Kişi Gözaltına Alındı

Çin’deki yüz tanıma teknolojisi sayesinde 60.000 kişilik pop konseri sırasında bir kişi yakalandı.

Yüz tanıma teknolojisinin kullanım alanı giderek artıyor. Örneğin Alibaba’nın yüz tanıma teknolojisi, Çin’de KFC’lerde kullanılmaya başlanmış; İngiltere’de ise 2 süpermarkette yüz tanıma teknolojisi ile kimlik belirleme ve ödeme yapma teknolojisi test edilmeye başlanmıştı.

Yüz tanıma teknolojisini etkin bir şekilde kullanan ülkeler arasında yer alan Çin, yaklaşık olarak 170 milyon güvenlik kamerasına ev sahipliği yapıyor ve önümüzdeki 3 yıl içerisinde 400 milyon yeni güvenlik kamerasının da kurulumunun yapılması planlanıyor.

Yüz tanıma teknolojisinin etkili bir kullanımının son örneği yine Çin’den geldi. BBC tarafından yayınlanan habere göre, kimliği açıklanmayan, sadece Bay Ao olarak isimlendirilen kişi, polis tarafından 60.000 kişilik bir pop konseri sırasında yakalandı.

Çin’in ünlü pop şarkıcısı Jacky Cheung’un Nanchang’da düzenlenen konserine katılmak için eşiyle birlikte Zhangshu’dan yola çıkan Bay Ao, konser mekanının girişinde bulunan turnikelerden geçerken yüz tanıma teknolojisini kullanan kameralar tarafından tespit edildi. Konseri izlemek için yerine oturduğu sırada polis tarafından gözaltına alınan Bay Ao’nun bunu beklemediği ve bu sebeple “şok geçirdiği” belirtildi. Bay Ao’nun ekonomik suçlar sebebiyle arandığı, polis tarafından basınla paylaşıldı.

İlgili İçerikler

Korsana Bir Darbe Daha Amerika Kayıt Endüstrisi Birliğinden Geldi

Zehra Öney

Sanal Gerçeklik Ölüm Korkusunu Azaltmaya Yardımcı Olur mu?

Zehra Öney

iPhone 12, Kutusunda Kulaklık, Şarj Adaptörü ya da Şarj Kablosu Olmadan Satılabilir

Zehra Öney

4 yorum

Yorumlar kapalıdır