Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Bu Robotlar Ikea Sandalyesi Montajı Yapabiliyor

Bu Robotlar Ikea Sandalyesi Montajı Yapabiliyor

Robot teknolojisindeki yenilikler dikkat çekiyor: Ikea mobilyaları monte edebilen robotlar gündemde.

Robot teknolojisinde önemli gelişmeler yaşanıyor: Örneğin bahçedeki biberleri toplayan robotlar, hayvanlardan ilham alınarak tasarlanan biyorobotlar veya resifleri araştırmak için geliştirilen robotlar derken Ikea mobilyaları monte edebilen robotlara sıra geldi.

The Independent tarafından yayınlanan habere göre, Nanyang Teknoloji Üniversitesi (Nanyang Technological University) araştırmacıları tarafından geliştirilen robotlar, 10 dakikadan daha kısa sürede bir Ikea sandalyesinin montajını yapabiliyor.

Elbette ki bu başarının arkasında uzun süreyi kapsayan bir çalışma yatıyor: 3 sene boyunca yapılan çalışmalar sonucunda robotlar; kolları, tutucuları, sensörleri ve 3 boyutlu kameraları sayesinde gerekli adımları tamamlayarak montajı gerçekleştiriyor.

Çalışmalar şu an sadece sandalye üzerinde yoğunlaşsa da Nanyang Teknoloji Üniversitesindeki araştırmacılar, robotların 5 ila 10 yıl içinde, mobilya dokümanına bakarak ya da sözlü komutlarla herhangi bir mobilyanın montajını yapabileceğini belirtiyorlar.

Görsel: opengovasia.com

İlgili İçerikler

California’da Kolay Şifrelerin Kullanımı Yasaklanıyor

Zehra Öney

Chatbot’lar Şirketlere 2022’ye Kadar 8 Milyar Dolar Tasarruf Ettirecek

Zehra Öney

Sony’nin Yapay Zekaya Sahip Robot Köpeği Aibo, ABD’de Satışa Çıkıyor

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır