Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Mobil ve Dijital Teknolojiler Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

Artırılmış Gerçeklik MoMA’yı Ele Geçirdi

Artırılmış Gerçeklik MoMA’yı Ele Geçirdi

New York’un en önemli modern sanat müzesi MoMA, artırılmış gerçeklik ile “farklı” bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Müzeler bir süredir artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik sayesinde ziyaretçilerine daha “interaktif” deneyimler sunuyor. Örneğin ABD’de Washington DC’de bulunan Smithsonian Doğa Tarihi Ulusal Müzesinin sunduğu artırılmış gerçeklik deneyimini sizlerle paylaşmıştım. Ziyaretçilerin iskeletlere akıllı cihazlarını tuttuklarında, hayvanların gerçek hayattaki hallerini görmelerini sağlayan uygulama son derece önemli bir adımdı.

Peki ya “resmi” olmayan bir artırılmış gerçeklik deneyimi bir müzede sunulursa ne olur?

New York’ta bulunan Modern Sanat Müzesi (The Museum Of Modern Art – MoMA) bir süredir bu tür bir “resmi olmayan” artırılmış gerçeklik sergisine ev sahipliği yapıyor.

MoMAR [MoMA ve Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality – AR) kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşan isim] projesi kapsamında pek çok genç sanatçı, kendi eserlerini, müzenin artık klasikleşmiş eserleri üzerinden artırılmış gerçeklik aracılığıyla ziyaretçilere sunuyor.

Wired tarafından yayınlanan habere göre, “Hello, we’re from the internet” (Merhaba, biz internetliyiz) adını taşıyan proje kapsamında Sarah Rothberg, Gabriel Barcia-Colombo, Tara Sinn, Louise Foo, Harald Haraldsson, Scott Garner gibi sanatçıların artırılmış gerçeklik aracılığıyla sundukları eserler, müzenin, ünlü ressam Jackson Pollock’un eserlerinin sergilendiği Jackson Pollock odasında sergileniyor.

Akıllı cihazlarında MoMAR uygulaması bulunan ziyaretçiler Jackson Pollock eserlerine cihazlarını tuttuklarında sanatçıların hazırladıkları eserleri deneyimleyebiliyorlar.

Resmi olmayan bu MoMAR uygulaması hakkında MoMA yetkilileri herhangi bir açıklama yapmadılar. “Gerilla sanat” kapsamındaki proje, sanat çevrelerinde oldukça ilgi çekiyor. MoMAR’ın resmi sitesine bu adresten  ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Snapchat Etkisi: Line ve WeChat’ten Sonra Facebook Messenger da Yok Olan Mesajları Test Ediyor

Zehra Öney

Blippar Cosmopolitan ve Pulsar İş Birliği Yılbaşı Hediyesi Seçme Derdine Son Veriyor

Zehra Öney

Apple Pay Mobil Uygulamalardan Sonra Mobil Sitelerde de Kullanılacak

Zehra Öney

2 yorum

Yorumlar kapalıdır