Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Akıllı Çoraplarla Tanışmaya Hazır mısınız?

Akıllı Çoraplarla Tanışmaya Hazır mısınız?

Bu akıllı çoraplar doktorunuza ya da fizyoterapistinize veri gönderebiliyor.

Akıllı telefonlar, akıllı bileklikler, akıllı yüzükler, akıllı ev eşyaları, akıllı kumaşlar derken sıra akıllı çoraplara geldi. İnternete bağlanan SoPhy çoraplar doktorunuza ya da fizyoterapistinize veri göndererek tedavi olmanızı sağlayabiliyor. Ek olarak doktorunuz dünyanın herhangi bir yerinde olabilir.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, üç sensöre sahip olan akıllı çoraplar ağırlık dağılımını, hareketleri ve ayak oryantasyonunu ölçüyor. Çoraplar, elde ettiği verileri hem hasta hem de doktorlar için grafik haline getiriyor, bu sayede doktorlar ya da fizyoterapistlerin yardımcı olması ve gerekirse tedavi önermesi mümkün olabiliyor.

Akıllı çoraplar, kullanıcının telefonuna Bluetooth aracılığıyla bağlanıyor ve bu sayede veriler doktorlarla paylaşılabiliyor. Bunun yanı sıra doktorlar, hastalarını da takip edebiliyorlar: Hastanın çorapları ne sıklıkta giydiği ve alıştırmaları yapıp yapmadıklarını görebilirlerken hastalar da örneğin yürüme alıştırmalarını doğru yapıp yapmadıklarını görebiliyorlar.

Görsel: diymauritius.com

İlgili İçerikler

İngiltere’deki Reklam Harcamaları Ne Durumda?

Zehra Öney

Instagram, Bilgisayardan Fotoğraf ve Video Yüklemeyi Test Ediyor

Zehra Öney

Kendinizi Depresif mi Hissediyorsunuz? Chatbot’lar Sizi Dinliyor

Zehra Öney