Zehra Öney
Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

Microsoft, MR Teknolojisinde Gelişim Yapmak İstiyor

Microsoft, MR Teknolojisinde Gelişim Yapmak İstiyor

Microsoft, MR teknolojisinde kuantumdan ilham alan algoritmaları ve HoloLens’i kullanmayı planlıyor.

Kuantum bilgisayarlar, uzun süredir teknoloji dünyasında önemli bir araştırma konusunu oluşturuyor: Kuantum bilgisayarlar alanında Paul Benioff, Yuri Manin, Richard Feynman ve David Deutsch gibi bilim insanlarının 1980’lerdeki çalışmalarından ilhamla geliştirilme çalışmaları başlayan kuantum bilgisayarlar, günümüzde gelişimlerinde hala çok erken bir noktada bulunuyor. Bindirme (süperpozisyon) ve dolaşma gibi kuantum mekanik fenomenini kullanan kuantum bilgisayarları alanında önemli bir haber de Microsoft cephesinden geldi.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, Microsoft, tıbbi görüntüleme konusunda günümüz bilgisayarlarının yapabildiklerinden daha fazlasına ulaşmak için kuantum teknolojisi kullanacak. Case Western Reserve Üniversitesi ile iş birliği kapsamında, Redmond şirketi, Microsoft’un sanal gerçeklik başlığı HoloLens’i, manyetik görüntüleme (MR) alanında kullanacak. Bunu yapmak için, kuantumdan ilham alan algoritmalar geliştirilecek ve bu sayede geleneksel bilgisayarların işleyebileceklerinden çok daha fazla veriyi işleyecek.

Manyetik Rezonans Parmak İzi (Magnetic Resonance Fingerprinting – MRF) teknolojisi olarak isimlendirilen teknolojide aynı zamanda HoloLens kullanılacak. Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları, bu teknolojiyle çekilen MRF görüntülerini HoloLens ile görüntüleyebilecekler.

Görsel: Microsoft

İlgili İçerikler

Amazon Drone ile Yapacağı Teslimat Testleri için Yasal İzin Aldı

Zehra Öney

Robot SoFi Resiflerde Yüzecek

Zehra Öney

Apple, VR ve AR Başlığı için Hollywood Yönetmenleriyle Çalışıyor

Zehra Öney