Yeni Kripto Para Arzlarının Ne Kadarı Sahte?

1
170
Yeni Kripto Para Arzlarının Ne Kadarı Sahte?

The Wall Street Journal’a göre coin arzlarının %20’si sahte!

2017 yılında büyük bir ivme yakalayan Bitcoin sayesinde kripto paralar dünya çapında önemli bir yatırım aracına dönüşmüş ve milyonlarca kişinin dikkatini çekmeyi başarmıştı. Ek olarak pek çok şirket ya da organizasyon kendi kripto parasını coin arzlarıyla (initial coin offering – ICO) piyasaya sürmeye başlamıştı.

Peki bu ICO’lar ne kadar güvenli?

The Next Web’in The Wall Street Journal’a dayandırarak yaptığı habere göre, duyurulan 5 coin arzının 1 tanesi sahtecilik içeriyor.

Toplamda 1450 adet coin arzını inceleyen The Wall Street Journal’a göre, bu arzlardan en az 271 adedi sahtecilik işaretleri taşıyor: 124 adedinin ekip üyelerini gizlediğini ya da aldatıcı bilgi verdiği, 111 adedinin yayınladıkları white paper’larında intihal yaptığı, 48 adedinin web sitesinin işleyişlerinde eksiklikler olduğu, 25’inin ise (çeşitli yönetmelikler yasakladığı halde) yatırım geri dönüşünü garanti ettiği belirtiliyor.

The Wall Street Journal, bu coin arzlarının pek çoğunun işleyişlerini durdurduğunu (veya kapatıldığını), bir bölümünün ise şüphelenmeyen yatırımcılar sayesinde işlemlere devam ettiğini belirtiyor.

Habere göre, bu tür coin arzları sayesinde startup şirketlerin 1 milyar dolardan fazla fon toplamayı başardığı, buna karşılık açılan davalar sebebiyle sadece 273 milyon dolarlık bir kayba uğradıkları belirtiliyor.

.

1 Yorum

  1. […] 2018 yılı, kripto paralar için şimdiye dek çok iyi bir yıl olmadı: Bitcoin’deki düşüş trendi pek çok kullanıcının para kaybetmesine sebep oldu. Ek olarak Bitcoin’in hızlı yükselişinin manipülasyon olduğuna dair önemli bir makale yayınlandı. Mayıs ayında ise, duyurulan her 5 coin arzından 1 tanesinin sahtecilik içerdiğine dair haberi paylaşmıştım. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here