Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Uber, Londra’da 15 Aylık Lisansını Aldı

Uber, Londra’da 15 Aylık Lisansını Aldı

Daha önce lisans başvurusu reddedilen Uber, 15 aylık yeni lisansını aldı.

Geçen yılın Eylül ayı, Uber için oldukça sıkıntılıydı: Uber’in en yoğun kullanıldığı şehirlerden biri olan Londra’da, Uber’in lisans yenileme başvurusu, Transport for London (TfL) tarafından reddedilmişti.

Londra’da beş yıllık lisans almak için başvurmasına rağmen bu talebi TfL tarafından reddedilen Uber, kararı mahkemeye taşımıştı.

Westminster Magistrates’ Court’ta 2 gün boyunca süren duruşma sırasında Uber’in “uygun ve münasip” olduğuna karar verildi.

TfL, geçtiğimiz yıl ret açıklamasında, Uber’in “uygun ve münasip” olmadığını şu gerekçelerle açıklamıştı:

  • Ciddi kriminal saldırıları bildirme konusundaki yaklaşımı,
  • Medikal sertifikaların nasıl temin edildiğine dair yaklaşımı,
  • Greyball’ın (Uber’in yolcuları tanıma ve kullanım sözleşmesine zarar veren kullanıcıları reddetme amacıyla kullandığı yazılım) Londra’daki kullanımını açıklama konusundaki yaklaşımı,
  • Çalışanların sabıka kayıtlarıyla ilgili kontrollerin nasıl yapıldığına dair yaklaşımı.

Uber’in aldığı bu 15 aylık lisans ise aslında bir kanıtlama süreci: Bu süreçte TfL, belirlediği şartlara Uber’in uyup uymadığını takip edecek.

Tech Crunch’ta yayınlanan habere göre Uber, Londra’da 2012 yılında 300 araçla hizmet vermeye başladı ve aradan geçen 6 yılda tam 48.000 araca ulaştı.

Uber’in Birleşik Krallık Genel Yöneticisi Tom Elvidge, “Bugünkü karardan memnunuz. Müşterilerimiz için mümkün olan en iyi hizmeti sunmanın yanı sıra, endişelerini gidermek ve güvenlerini kazanmak için TfL ile çalışmaya devam edeceğiz.” sözleriyle karar hakkındaki yorumunu paylaştı.

İlgili İçerikler

Görsel Arama Motoru Geliyor | Olay

Zehra Öney

Snapchat Geçen Yıl 3,1 Milyon Dolar Kazandı

Zehra Öney

Facebook 360 Derece Videoları Desteklemeye Başladı

Zehra Öney