Zehra Öney
Trend Teknolojiler

Rolls-Royce’tan Uçan Araba Sektörü İçin Önemli Adım

Rolls-Royce’tan Uçan Araba Sektörü İçin Önemli Adım

1904 yılında kurulan Rolls-Royce şirketini daha çok lüks arabalarıyla tanıyor olsak da şirket, zaman içerisinde hava ve uzay teknolojisinde oldukça önemli bir noktaya geldi. Uçaklar için motor üretiminde ikinci sırada bulunan şirketin yeni teknolojisi, uçan arabalar için.

Uçan arabalar konusunda da önemli çalışmalar yapılıyor: Uber’in yanı sıra pek çok şirket bu alanda çalışmalarını ve testlerini sürdürüyor.

EVTOL (electric vertical take-off and landing – elektrikli dikey iniş ve kalkış) aracı, 5 yolcu taşıyabiliyor. Saatte 402 km kadar hız yapabilen araç, 500 mil (804 km) boyunca yolculuk yapabiliyor.

Rolls-Royce’un geliştirdiği sistemde, gaz türbin teknolojisiyle elektrik enerjisi üretiliyor ve bu da aracın 6 itici güç (propulsion) sistemine enerji sağlıyor. Bu sistem, özellikle daha az gürültü çıkarmak için geliştirilmiş.

Rolls-Royce’un geliştirdiği modelin 2020’de hazır olması ve ticari versiyonunun da yakın gelecekte kullanıma sunulması planlanıyor. Geliştirilen modelin kanatları 90 derece dönebiliyor ve bu sayede dikey iniş ve kalkış yapabiliyor; ek olarak var olan helikopter ve havalimanı pistlerini de kullanabiliyor.

Görsel: Rolls-Royce

İlgili İçerikler

BMW Sürücüsüz Motosiklet Geliştirdi

Zehra Öney

ABD, Tam Otonom Araçlara İzin Verme Üzerinde Çalışıyor

Zehra Öney

Nissan, Japonya’da Robo-Taksileri Kullanıma Sunacak

Zehra Öney