Zehra Öney
Endüstri 4.0 Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

Çin, Hyperloop Teknolojisine Yatırım Yapıyor

Çin, Hyperloop Teknolojisine Yatırım Yapıyor

Çin’de devlet destekli firmalar, Hyperloop teknoloji şirketlerine yatırım yapıyor.

İlk kez 2012 yılında Elon Musk tarafından tanıtılan Hyperloop teknolojisi, o günden bu yana teknoloji dünyasında kendine özel bir yer kazandı. Yüksek hızlı trenlerin, vakumlu tünellerde hava direnci olmadan çok yüksek hızlara çıkmasını sağlayan Hyperloop teknolojisinde pek çok firma çalışmalarını yürütüyor.

Çin ise, dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olmanın yanı sıra aynı zamanda, özellikle de büyük şehirlerde, trafik keşmekeşiyle mücadele ediyor. Şehirlerin sahip olduğu trafik yükünü azaltmak için Çin de Hyperloop teknolojisine yatırım yapmaya başladı.

Futurism’de yayınlanan habere göre, Çin’de devlet destekli şirketler Hyperloop alanında faaliyet gösteren 2 Amerikalı şirkete yatırım yaptı: Arrivo bu kapsamda 1 milyar dolar, Hyperloop Transportation Technologies ise 300 milyon dolarlık yatırım aldı.

Arrivo’nun Kurucu Ortağı Andrew Liu, aldıkları 1 milyar dolar yatırım hakkında Bloomberg’e konuştu. Bu yatırım ile şirket, Çin’de bölge başına 9,5 km ile 14,4 km arasında olmak üzere, 3 farklı bölgede Hyperloop sistemi kurmak için yeterli olduğunu belirtiyor. Arrivo’nun trenlerinin vakumlu tünellerde saatte 320 km hız yapması planlanıyor.

Hyperloop Transportation Technologies ise aldığı yatırımla Çin’de Guizhou bölgesinde 10 km’lik bir test rayı inşa edecek. Bu test bölgesinde inşa edilecek tünellerdeki trenlerin saatte 1200 km hıza ulaşması bekleniyor.

Siz Hyperloop teknolojisiyle yolculuk yapmak ister misiniz?

Görsel: hyperloop.global

İlgili İçerikler

Artırılmış Gerçeklik 2022’de 3 Milyar Cihazda Kullanılacak

Zehra Öney

Microsoft’un Bulut Servisine Olan Talep Yüzde 775 Artış Gösterdi

Zehra Öney

Tesla 1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Aldı ve Kripto Parayı, Ödeme Yöntemi Olarak Kabul Etmeyi Planlıyor

Zehra Öney