Zehra Öney
Genel Mobil ve Dijital Teknolojiler

Apple Trilyon Dolarlık Bir Şirket Olmaya Çok Yakın

Apple Trilyon Dolarlık Bir Şirket Olmaya Çok Yakın

Apple’ın trilyon dolarlık ilk Amerikan şirketi olmasına çok az kaldı.

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Apple’ın piyasa değerindeki artış devam ederse piyasa değeri 1 trilyon doları geçen ilk Amerikan şirketi olacak.

CNN tarafından yayınlanan habere göre, Apple’ın Salı günü sabah saatlerindeki piyasa değeri 935 milyar dolar seviyesindeydi. Apple’ın 2018’in ikinci çeyreğini kapsayan (Apple’ın kendi mali takvimine göre 2018 üçüncü çeyrek) raporunu 31 Temmuz günü açıklaması bekleniyor. Eğer şirketin gelir raporu beklentileri karşılar ve hatta üzerine çıkarsa şirketin 1 Ağustos Çarşamba günü piyasa değerinin 1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

1976’da Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kurulan Apple, özellikle 2001 yılında tanıttığı iPod ve 2007 yılında tanıttığı iPhone ile teknoloji dünyasında büyük başarı yakalamış ve akıllı telefon pazarında çok etkili bir konuma gelmişti. 2010 yılında tablet bilgisayarı iPad’i tanıtan Apple, bu alanda da önemli başarı elde etmiş ve teknolojiye yön vermişti.

Şirketin hisselerindeki artış sebebiyle uzun süredir piyasa değerinin 1 trilyon doları aşacağı gün bekleniyor. Bu açıdan, şirketin açıklayacağı ikinci çeyrek raporu son derece önemli.

Eğer Apple’ın piyasa değeri 1 trilyon doları aşarsa, bu, ilk kez bir Amerikan şirketinin ulaştığı en yüksek piyasa değeri olacak.

Bu yarışta ayrıca Amazon, Google’ın da bağlı olduğu Alphabet ve Microsoft da yer alıyor: Amazon’un piyasa değeri 870 milyar, Alphabet’in piyasa değeri 845 milyar ve Microsoft’un piyasa değeri ise 815 milyar dolar.

Dünyada ilk kez trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan şirket ise Çinli petrol devi PetroChina olmuştu. 2007 yılında PetroChina’nın piyasa değeri 1 trilyona ulaşmış ancak sonrasında hisse değerleri düşüş yaşamıştı.

Görsel: baomoi.com

İlgili İçerikler

Spotify, HiFi Üyelik Modelini Bu Yıl Bazı Ülkelerde Kullanıma Sunacak

Zehra Öney

Google Çeviri Dört Yıl Aradan Sonra Yeni Diller Ekledi

Zehra Öney

ABD’de Mobil Ödeme Pazarı Bu Yıl 8,71 Milyar Dolara Ulaşacak

Zehra Öney