Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Lego Yapan Robotlar Geleceğin İşçileri Olacak

Lego Yapan Robotlar Geleceğin İşçileri Olacak

Autodesk tarafından geliştirilen BrickBot isimli robot, geleceğin otomasyon işlerini yapacak.

Lego parçalarını birleştiren robot, geleceğe nasıl ışık tutabilir? Autodesk firması bu soruya yanıt verebilecek potansiyeli ortaya çıkarmaya çalışıyor.

1949’da üretimi başlayan Lego, o günden bu yana pek çok kişinin tutkusu oldu. Çocuklardan yetişkinlere, çok geniş bir yelpazedeki hedef kitleye hitap eden “oyuncaklar” üreten Lego’yu kullanma fikri, geleceğin otomasyon işçilerini geliştirme konusunda fikir verdi.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, BrickBot olarak isimlendirilen robot, Lego parçalarını bir araya getiriyor. Bunu yapmak için uygun Lego parçalarını seçen, doğru yönde tutan ve hafif bir güç uygulayarak ilgili Lego parçasını monte eden BrickBot, bu parçalardan, küçük ölçekli modeller yapıyor.

Autodesk Research’te görev yapan Yotto Kogan’ın açıklamasına göre BrickBot, yeni projelere kendisini kolayca adapte edebiliyor. Örneğin ilgili videoda da görülebileceği gibi, BrickBot, başlangıçta parçaları tutmayı dahi başaramazken birkaç denemeden sonra parçaları düzgün şekilde tutmayı “öğrenebiliyor.”

Kogan’a göre, yakın gelecekte en küçük işletmeler dahi robot teknolojisini kullanabilecek noktaya gelecek ve BrickBot gibi robotlar, bu tür firmaların üretim bölümlerinde çalışacak.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Görsel: 51aistar.com

İlgili İçerikler

Sony’nin Yapay Zekaya Sahip Robot Köpeği Aibo, ABD’de Satışa Çıkıyor

Zehra Öney

Her Şeyin İnterneti’nde 2020’ye Kadar 34 Milyar Cihaz Birbirine Bağlanacak

Zehra Öney

Magic Leap 100.000 Başlık Satmayı Planlıyordu

Zehra Öney