Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Kasaya Uğramadan Alışveriş Tamamlamak Artık Mümkün

Kasaya Uğramadan Alışveriş Tamamlamak Artık Mümkün

İngiliz süpermarket zinciri Sainsbury’s, bir mağazasında testlere başladı.

Kasaların olmadığı bir alışveriş deneyimi sunmak, markaların üzerinde çalıştığı bir konu. Amazon’un kasaların yer almadığı mağazası Amazon Go’nun yanı sıra, diğer firmalar da bu konu hakkında testler yapıyor. CES 2018’de tanıtılan bir sistem hakkındaki yazımı sizlerle paylaşmıştım.

Kasaların olmadığı alışveriş deneyimi konusunda önemli bir adım da İngiltere’den geldi. 1869 yılında İngiltere’de kurulan ve günümüzde İngiltere’nin en büyük ikinci süpermarket zinciri olan Sainsbury’s’in İngiliz pazarındaki payı %16,9. Şirket, tamamen kasasız bir alışveriş deneyimini Londra’daki Clapham North mağazasında uygulamaya başladı.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, kasasız alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların, Sainsbury’s’in SmartShop mobil uygulamasını indirmeleri gerekiyor. Bu uygulama aslında şu anda 68 mağazada kullanılabilir durumda ancak şu an için sadece 1 mağazada aktif olarak kullanılabiliyor.

Kullanıcılar mağazaya geldiklerinde almak istedikleri ürünlerin barkodlarını uygulama içerisinde tarıyorlar ve çantalarına atıyorlar. Almak istedikleri tüm ürünlerin barkodlarını tarayan kullanıcılar çıkışta QR kodu okutarak alışverişlerini tamamlıyorlar ve mağazayı terk ediyorlar. Toplam ücret, Apple Pay aracılığıyla kredi ya da banka kartlarından otomatik olarak düşülüyor. Sistem, şu an için sadece Apple Pay aracılığıyla yapılan ödemeleri kapsıyor.

Uygulamanın çeşitli kısıtlamaları da bulunuyor: Bazı ürünler güvenlik etiketi içeriyor ve bu ürünlerdeki etiketlerin güvenlik ekiplerince çıkarılması gerekiyor. Ek olarak, uygulama aracılığıyla alkol almak mümkün değil.

Elbette ki ürünlerin taranmadan çantaya atılmasına karşı önlemler de alınmış durumda: Mağazada güvenlik kameralarının yanı sıra güvenlik görevlileri de hizmet sağlayacaklar. Ayrıca testten sorumlu bir ekip de mağazaya yakın konumda yer alacak.

Siz bu tür bir alışveriş deneyimi yaşamak ister misiniz?

Görsel: bbc.co.uk

İlgili İçerikler

Twitter, ABD Seçimlerinde Dezenformasyon Yapan 300.000 Tweet’i İşaretledi

Zehra Öney

Google TV ve Android TV İşletim Sistemi için Amazon Music Uygulaması Yayınlandı

Zehra Öney

Google Açıkladı: 10 Ülkede Mobil Arama Bilgisayardan Yapılan Aramaları Geçti

Zehra Öney