Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Gençler Telefonlarına Çok Bağlılar, Peki Ya Büyükler?

Gençler Telefonlarına Çok Bağlılar, Peki Ya Büyükler?

Yapılan araştırma, gençler kadar ebeveynlerin de telefonlarına çok bağlı olduklarını ortaya çıkardı.

Cep telefonlarının günlük hayatımızda kapladığı yer günden güne artarken toplumsal farkındalık adına çeşitli çalışmalar da yapılıyor. Örneğin günümüzde hem Instagram gibi uygulamalar hem de Android gibi işletim sistemleri, kullanıcıların uygulamalarda geçirdikleri zamanı görebilmelerini sağlıyor. (Google’ın yeni işletim sisteminde de bu özellik olacak.)

Yetişkinler kadar gençler de cep telefonlarına karşı oldukça bağlılar. The Guardian tarafından yayınlanan ve Pew Research Center tarafından yapılan araştırmaya göre, ebeveynlerin üçte ikisi, genç çocuklarının, telefonlarında geçirdikleri zaman dolayısıyla “endişelendiklerini” belirtiyor. Bununla birlikte kendilerinin telefonda geçirdikleri süre hakkında endişelenen yetişkin oranı üçte birden daha az.

Gençlerin büyükler hakkındaki görüşleri de benzerlikler içeriyor: Araştırmaya katılan gençlerin %50’sinden fazlası, ebeveynleriyle ya da bakımlarını üstlenen kişilerle iletişim kurmaya çalıştıklarında onların elektronik cihazlarıyla ilgilendiklerini belirtiyor.

Araştırmaya katılan gençlerin %75’i sabah uyanır uyanmaz ilk iş olarak mesajlarını ve bildirimlerini kontrol ettiklerini belirtiyor. Yetişkinlerin ise %57’si sabah uyanır uyanmaz aynı şeyi yapıyor.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinde Pediatri Profesörü olan Donald Shifrin, “Çocuklar, dediklerimizi her zaman yapmaz ama yaptıklarımızı yaparlar.” diyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İlgili İçerikler

Bilgisayar Pazarı, 2020’de Yüzde 11 Büyüdü

Zehra Öney

Kayıpsız Ses Apple Music’e Geliyor, Üstelik Ücretsiz

Zehra Öney

Uber, Kredi Kartını Tanıttı

Zehra Öney