Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

8K TV’ler Görücüye Çıktı

8K TV’ler Görücüye Çıktı

4K TV’lere daha tam olarak alışmış sayılmazken 8K TV’ler tanıtıldı.

Teknoloji dünyasının önemli alanlarından biri olan televizyonda, son 20 yılda önemli gelişmeler oldu. Yüksek çözünürlüğe (1080p) sahip TV’lerin geliştirilmesinin yanı sıra LED, LCD, OLED gibi farklı görüntüleme teknolojileri, televizyonlarda kullanılmaya başlandı. Gün geçtikçe daha da “akıllanan” televizyonlar, artık kendi uydu sistemleri, internete bağlanabilme gibi pek çok özelliği sunmaya başladı.

4K görüntü teknolojisine sahip, yani ultra yüksek çözünürlük (Ultra High Definition – UHD – 3840×2160 minimum çözünürlük) sunan televizyonların henüz çok büyük bir yaygınlık kazandığı söylenemez. Bundaki asıl etkenlerin başında, 4K yayın yapan geleneksel televizyon kanallarının az olması yatıyor. Bununla birlikte Netflix, Amazon Prime Video gibi video yayın servisleri, 4K çözünürlüğe sahip yayınlar yapıyorlar. Ek olarak YouTube’da da 4K özellikli pek çok video bulmak mümkün.

Peki 8K’ya ne dersiniz?

8K çözünürlük, 4K bir ekrandan 4 kat, 1080p çözünürlüğe sahip bir ekrandan tam 16 kat daha fazla piksele sahip ekranlarda oynatılabiliyor.

8K çözünürlük için 16:9 oranında 7680×4320 çözünürlük sunan bir ekrana ihtiyacınız var ve artık bu televizyonlar da tanıtıldı.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, önde gelen TV üreticileri Samsung ve LG, IFA Teknoloji Fuarında yeni televizyonlarını tanıttı.

Samsung’un Eylül ayında piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni 8K televizyonunun sunduğu görsel deneyim, televizyon izlemeyi başka bir boyuta taşıyacak gibi görünüyor.

LG’nin 8K televizyonu tanıtılmasına rağmen, LG’nin ürününün piyasaya çıkacağı tarih henüz açıklanmadı.

Görsel: cnet.com

İlgili İçerikler

Sanal Bebek Tamagotchi Mobil Oyun Olarak Geri Dönüyor

Zehra Öney

2014’te 1 Milyarın Üzerinde Android Telefon Sevkiyatı Yapıldı

Zehra Öney

Hindistan, Xiaomi’nin 725 Milyon Dolarlık Varlıklarına El Koydu

Zehra Öney