Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Gençlerin Cep Telefonu Bağımlılığıyla Mücadelede Yeni Yöntem: Sanat

Gençlerin Cep Telefonu Bağımlılığıyla Mücadelede Yeni Yöntem: Sanat

Brighton, İngiltere’de gençlerin cep telefonu bağımlılığıyla mücadele kapsamında yeni bir proje hayata geçirildi.

Gençlerin cep telefonlarına karşı olan düşkünlüğü hepimizin malumu. Aslında sadece gençler değil, her yaş grubundan pek çok kişi cep telefonunu gün içerisinde oldukça yoğun kullanıyor. Kullanıcıların cep telefonlarında geçirdikleri saatleri görmeleri, uygulamalarda geçirdikleri süreleri kısıtlayabilmeleri için mobil işletim sistemleri yeni özelliklerini kullanıma sundu. Ayrıca Instagram gibi uygulamalar da kullanıcıların uygulamada geçirdikleri saati görmeleri ve kısıtlamaları için bir güncelleme yayınlamıştı.

Okul çağındaki gençlerin telefon bağımlılığıyla mücadelede yeni bir proje hayata geçirildi. Brighton, İngiltere’de hayata geçirilen proje kapsamında gençlerle animasyon video yapılıyor.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Brighton5 projesi okullardan da destek görüyor.

Projede yer alan Lola Ray, “Gençlerden teknolojiyi alamazsınız. Bu bir işe yaramaz. İyi bir fikir değil. Onlardan telefonlarını almak yerine, pozitif bir dönüşüm uyguluyoruz. Saatler boyunca telefonunuzla oturmak yerine, gelin ve nasıl hissettiğinizi anlatan bir animasyon video yapın diyoruz. Gelin ve bir sanat eseri üretin ve onu filme çekin ve sosyal medyada paylaşın, diyoruz.” sözleriyle projeyi açıklıyor.

Projenin ortaya çıkışı ise son derece ilginç: Bir ebeveyn olan Daisy Creswell, kızının cep telefonunu 3 gün boyunca elinden alıyor ve onu cezalandırıyor. Kızı bu sürede ne hissettiğine dair düşüncelerini kağıda döküyor ve kızının yaşadığı zorluğu ifade edişi, anneyi başka bir çözüm bulmaya itiyor ve ortaya bu proje çıkıyor.

Siz bu projeyi nasıl buldunuz?

Görsel: bbc.com

İlgili İçerikler

7-Eleven Yeni Artırılmış Gerçeklik Deneyimini Kullanıma Sundu

Zehra Öney

Ulaşımda Devrim Yapması Beklenen Hyperloop 2021’de Kullanıma Sunulabilir

Zehra Öney

Tim Cook: Apple Watch Anahtarların Yerini Alacak

Zehra Öney