Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler

Su Altını Keşfetmek için “Yumuşak” Robot Kolu Geliştirildi

Su Altını Keşfetmek için “Yumuşak” Robot Kolu Geliştirildi

Geliştirilen yumuşak robot kolu, su altındaki canlılara zarar vermeden araştırma yapmaya imkan sağlayacak.

Su altını keşfetmek için pek çok farklı robot geliştirildi. Robot kolları bunların bir bölümünü oluştururken deniz canlılarına benzeyen robotlar da kameraları ve diğer sensörleriyle su altını keşfetmeye yardımcı oluyor.

Geleneksel robot kolları, sert ve yavaş hareket ettiği için deniz canlılarına zarar verme riski taşıyor. Oysa geliştirilen bu yeni robot kolu sayesinde deniz canlılarına zarar vermeden onlara “dokunmak” mümkün olacak.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Wyss Enstitüsü, Harvard Üniversitesi John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Rhode Island Üniversitesi ve Baruch Koleji tarafından geliştirilen robot kolu, çok daha yumuşak olduğu için mercan bitkileri ve diğer canlılara zarar vermiyor.

Değiştirilebilir bükülme, dönme ve tutma modüllerine sahip olan robot kolu, farklı görevlerin gerçekleştirebilmesini sağlıyor.

Derin denizlerde rahatça çalışılabilmesini ve örnek toplanmasını sağlayacak projenin, araştırmalara önemli oranda katkıda bulunması bekleniyor.

Görsel: news.harvard.edu

İlgili İçerikler

Blippar ve Pepsi “Pek Yakında” ile Digital Impact Ödülü Kazandı

Zehra Öney

Yapay Zeka Uzmanlarına Olan İhtiyaç Artıyor

Zehra Öney

Sanal ve Artırılmış Gerçeklik ile Hayata Geçirilen Projeler, Tribeca Film Festivali’nde

Zehra Öney