Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Google, Pixel 4 Telefonunda Yüz Tanıma Teknolojisi Olacağını Duyurdu

Google, Pixel 4 Telefonunda Yüz Tanıma Teknolojisi Olacağını Duyurdu

Google’ın Pixel 4 telefonu ayrıca temassız jestleri de destekleyecek.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Google, yeni amiral gemisi telefonu Pixel 4’ün harekete duyarlı Soli radar teknolojisine sahip olacağını doğruladı. Harekete duyarlı bu sensör sayesinde kullanıcılar örneğin ellerini sallayarak şarkı geçme, aramaları sessize alma ve bazı ana telefon görevlerini kontrol edebilecekler.

Bunun yanı sıra, Soli radar, Pixel 4’ün diğer öne çıkan özelliklerinde de kilit bir rol oynayacak: Güvenli yüz tanıma ve telefonun kilidini açma.

Gerçek yüz tarama için infrared (kızılötesi) kameraları kullanan Google aynı zamanda radar teknolojisini de kullanarak kullanıcının ne zaman telefona uzandığını anlayacak ve kızılötesi sensörleri aktif hale getirecek. Bu sayede kullanıcıların telefonları, telefonu kaldırdıklarında açılmış olacak. Bu özellik sayesinde, kullanıcıların telefonun kilidini açmak için ekrana dokunmaları ya da telefonu kaldırmalarına gerek kalmayacak. Pixel 4’ün bu yaklaşımı telefonun neredeyse tutulduğu her yönde (baş aşağı vd.) çalışacak. Google bu özelliğin yeterince güvenli olduğunu belirtiyor. Yüz tanıma bilgilerinin kaydedildiği Titan M çipindeki bilgiler, diğer Google servisleri ile paylaşılmayacak ve uygulama girişlerinin yanı sıra ödemelerde de kullanılacak.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde denetleme kurumlarının onayına ihtiyaç duyulduğu için, Google, Motion Sense Soli radar teknolojisinin seçili ülkelerde aktif olacağını belirtti.

Görsel: blog.google

İlgili İçerikler

Amazon 20.000’den Fazla Sahte Yorumu Kaldırdı

Zehra Öney

Periscope Android’e Geldi

Zehra Öney

TikTok, Uygulama içi Alışveriş Deneyimi için Shopify ile İş Birliği Yaptı

Zehra Öney