Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik Trend Teknolojiler

Apple ve Google, Yoğun Tepkinin Ardından Çalışanlar Tarafından Ses Kayıtlarının Dinlenmesini Durduruyor

Apple ve Google, Yoğun Tepkinin Ardından Çalışanlar Tarafından Ses Kayıtlarının Dinlenmesini Durduruyor

Apple ve Google, ses kayıtlarının çalışanlarca dinlenmesini geçici olarak durduruyor.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, geçtiğimiz ay boyunca ortaya çıkan veri sızması ve kullanıcıların sesli asistanlarla yaptıkları kişisel konuşmaların şirket çalışanlarınca dinlendiğinin de açıklanmasıyla Apple ve Google ses verilerini değerlendirme yöntemlerinden bazılarını durdurduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz ay ortaya çıkan veri sızmasında, Google bazı sözleşmeli çalışanların, Google Asistan ile yaptıkları konuşmaları dinlediğini doğruladı. Konuşmalar her ne kadar kullanıcı hesaplarıyla ilişkilendirilemese de yine de adres, isim ve diğer kişisel bilgiler gibi önemli bilgileri içeriyordu.

Temmuz ayı içerisinde yayınlanan farklı bir raporda, Apple’ın da çalışanların ses niteleme programı kapsamında 30 saniyeye kadar Siri konuşmalarını dinlemesine izin verdiği ortaya çıktı. Apple’ın bazı Siri konuşmalarını, servisi geliştirmek için dinlediği bilinen bir gerçek olsa da bu konuşmaların sadece resmi Apple çalışanlarınca değil, aynı zamanda işe başlama – işi bırakma süresinin çok kısa olduğu sözleşmeli çalışanlarca da dinlenmesine izin verdiği ortaya çıktı.

Almanya’da bir gizlilik makamı, Google Asistan’ın Avrupa’daki ses verilerinin insanlarca dinlenmesini durdurma kararı verdi. Google’ın Avrupa’daki ana yargılama hakkı İrlanda’da olduğu için Alman yetkililerin verdiği bu kararın uygulanması ancak 3 ay boyunca geçerli olabilecek.

Apple ise ses niteleme programını dünya genelinde durdurduğunu açıkladı; şirketten yayınlanan bildiriye göre “detaylı inceleme”nin beklendiği bilgisi paylaşıldı.

Görsel: C4ETech / YouTube

İlgili İçerikler

Microsoft 2022’ye Kadar 15.000 Kişiye Yapay Zeka Sertifika Eğitimi Verecek

Zehra Öney

British Airways’in Teknoloji ile Sınavı

Zehra Öney

Pakistan, TikTok Yasağını Kaldırdı

Zehra Öney