Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Huawei Yeni İşletim Sistemini Duyurdu: HarmonyOS

Huawei Yeni İşletim Sistemini Duyurdu: HarmonyOS

Huawei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS, hoparlörlerden giyilebilir cihazlara kadar kullanılacak.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Huawei, ABD’nin şirket hakkında yaptırımlar alacağını duyurmasının ardından zor günler yaşamaya başlamıştı. Bunlardan en önemlisi ise Google’ın, Huawei’nin piyasaya süreceği yeni telefonlarında Android işletim sistemini kullanmayacağını açıklamasıydı.

Bu dönemde Huawei’nin kendi işletim sistemi üzerinde uzun süredir çalıştığı konuşulmaya başlanmıştı ve şirket konuyla ilgili resmi açıklamasını yaptı.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, şirket, yeni işletim sistemini duyurdu. HarmonyOS olarak isimlendirilen işletim sistemi, Çin’de Hongmeng olarak bilinecek.

Huawei, işletim sisteminin microkernel temelli olduğunu açıkladı; bu da, sistemin akıllı telefonlardan akıllı hoparlörlere, giyilebilir cihazlardan araç içi sistemlere kadar kullanılabilmesini ve bu sayede, tıpkı diğer işletim sistemleri gibi, kendi ekosistemini oluşturmasını elverişli kılıyor.

HarmonyOS, Android gibi açık kaynak kodlu olarak yayınlanacak. Bu sayede, kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından daha hızlı ve kolay benimsenmesi amaçlanıyor.

Görsel: ia.acs.org.au

İlgili İçerikler

Bu Site Size Bill Gates’in Servetini Harcama Şansı Sunuyor

Zehra Öney

Zynga, FarmVille’i 10 Yıldan Uzun Bir Süre Sonra Kapatıyor

Zehra Öney

Mobil Uygulama Dükkanları 2020’de 101 Milyar Dolarlık Gelire Ulaşacak

Zehra Öney