Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Huawei Yeni İşletim Sistemini Duyurdu: HarmonyOS

Huawei Yeni İşletim Sistemini Duyurdu: HarmonyOS

Huawei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS, hoparlörlerden giyilebilir cihazlara kadar kullanılacak.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Huawei, ABD’nin şirket hakkında yaptırımlar alacağını duyurmasının ardından zor günler yaşamaya başlamıştı. Bunlardan en önemlisi ise Google’ın, Huawei’nin piyasaya süreceği yeni telefonlarında Android işletim sistemini kullanmayacağını açıklamasıydı.

Bu dönemde Huawei’nin kendi işletim sistemi üzerinde uzun süredir çalıştığı konuşulmaya başlanmıştı ve şirket konuyla ilgili resmi açıklamasını yaptı.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, şirket, yeni işletim sistemini duyurdu. HarmonyOS olarak isimlendirilen işletim sistemi, Çin’de Hongmeng olarak bilinecek.

Huawei, işletim sisteminin microkernel temelli olduğunu açıkladı; bu da, sistemin akıllı telefonlardan akıllı hoparlörlere, giyilebilir cihazlardan araç içi sistemlere kadar kullanılabilmesini ve bu sayede, tıpkı diğer işletim sistemleri gibi, kendi ekosistemini oluşturmasını elverişli kılıyor.

HarmonyOS, Android gibi açık kaynak kodlu olarak yayınlanacak. Bu sayede, kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından daha hızlı ve kolay benimsenmesi amaçlanıyor.

Görsel: ia.acs.org.au

İlgili İçerikler

Facebook Reklamverenlere Bire Bir Chat İmkanı Sunmaya Başlıyor

Zehra Öney

Google Donanım Etkinliğinde Pek Çok Yeni Cihaz Tanıttı

Zehra Öney

Spotify, Listelerde “Hikayeler”i Test Ediyor

Zehra Öney