Zehra Öney
Genel Sosyal Yaşam

Apple, Google ve Facebook’un Cinsiyetler Arası Ücret Farklılığı Ne Durumda?

Apple, Google ve Facebook’un Cinsiyetler Arası Ücret Farklılığı Ne Durumda?

İstatistikler, teknoloji sektöründeki ücret farklılığının önemli bir sorun olarak kalmaya devam ettiğini gösteriyor.

Kadınların erkeklerden daha az kazandığını duymak sizi şaşırtmayacaktır. Wired tarafından yayınlanan habere göre, örneğin İngiltere’de 9961 şirket ve kamu kuruluşunun 7755’inde kadınlar ortalama olarak erkeklerden daha az ücret alıyorlar.

Tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi, ücret farklılığı teknoloji sektöründe de önemli bir problem. Rapora göre, Facebook’ta kadınlar 2017 yılı için erkek meslektaşlarına oranla %40,3 daha az yıl sonu primi alırken, 2018 yılında %43 daha az prim aldılar.

Google bünyesindeki ücret farklılığı ise bir yıl içinde %16’dan %20’ye çıktı. Şirketin ortalama prim ücret farklılığı ise kadınlar ve erkekler arasında %30 olarak gerçekleşti. Google’ın başka bir sorunu da kıdemli rollerde kadınların daha az yer alması: Şirketin en az kazanan %25’lik dilimindeki çalışanlarının %51’ini kadınlar oluştururken, en çok kazanan %25’lik dilimdeki çalışanların sadece %24’ünü kadınlar oluşturuyor.

Apple’ın geçen yılki verileri ise erkeklerin kazandıkları her 1 Pound’a karşılık, kadınların 76 peni kazandığını gösteriyor. Ayrıca Apple’da kadınların prim alma ihtimalleri erkeklere göre daha az: Kadın çalışanların %88’i prim alırken, erkek çalışanların %94’ü prim aldı.

İlgili İçerikler

Microsoft Rekor Dördüncü Çeyrek Geliri Elde Etti

Zehra Öney

İlham Verici 4 “Teknolojide Kadın” Kitabı

Zehra Öney

YouTube TikTok’a Rakip 15 Saniyelik Video Servisi Shorts’u Duyurdu

Zehra Öney