Zehra Öney
Genel Sosyal Yaşam

İlham Verici 4 “Teknolojide Kadın” Kitabı

İlham Verici 4 “Teknolojide Kadın” Kitabı

Teknoloji dünyasındaki kadınlar için ilham verici kitap önerileri…

Teknoloji dünyasındaki kadın sayısı artmaya devam etse de yine de sektördeki kadın sayısının yeterli olduğunu söylemek zor. Bu konudaki tek sorun çalışan kadın sayısı değil, cinsiyetler arasındaki ücret farklılıkları. Yine de teknolojideki kadınlar diğer kadınlara ilham vermeye devam ediyorlar.

İşte size “teknolojide kadın” konusunda yazılmış 4 harika kitap önerisi:

Lean In: Women, Work, and the Will to Lead, Yazar: Sheryl Sandberg

Facebook’un Operasyon Direktörü Sheryl Sandberg tarafından yazılan Lean In, hem kariyer hem de yaşam dersleri içeriyor. Sheryl Sandberg, gerçekten eşit bir dünyada kadınların dünyadaki ülke ve şirketlerin yarısını, erkeklerin ise evlerimizin yarısını yöneteceğine inanıyor. Sandberg ayrıca çalışan kadınların hem iş hem de çocukları arasında bölünmesinin sebep olduğu “annelik suçluluğu”ndan bahsederken kendilerinin de önemli olduğunu hatırlatıyor.

Female Innovators at Work: Women on Top of Tech, Yazar: Danielle Newnham

Teknoloji yazarı ve seri girişimci olan Danielle Newnham tarafından yazılan Female Innovators kitabı, 20 önemli kadın yenilikçiye odaklanıyor. Bu kişilerin arasında Lynda Weinman ve Marth Lane Fox gibi ünlü isimler yer alıyor. Yazar, bu isimlerin hem yaşamlarını hem de işlerini incelerken aynı zamanda sıradanlığın nasıl ötesine geçerek inovatif olduklarına dair bilgiler veriyor.

Dot Complicated: Untangling Our Wired Lives, Yazar: Randi Zuckerberg

Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in kardeşi Randi Zuckerberg tarafından yazılan Dot Complicate, sosyal medyadaki ilhamlara odaklanıyor. Sosyal meydanın gündelik hayatlarımızı etkilemeye başladığı dönemde yaşanan teknolojik dönüşüme odaklanıyor.

Thrive: The Third Metric to Redefining Success and Creating a Life of Well-Being, Wisdom, and Wonder, Yazar: Arianna Huffington

Huffington Post’un Kurucu Ortağı Arianna Huffington tarafından yazılan Thrive, para ve güç gibi iki önemli ölçütün yanına üçüncü bir ölçüt daha eklememiz gerektiğinden bahsediyor, bu da “iyilik”. Sezgilerimize, iç bilgeliğimize, merak ve sevgimize odaklanmamız gerektiğinden bahsediyor.

Sizin teknolojide kadın konusunda önereceğiniz kitaplar var mı?

İlgili İçerikler

Facebook’a Günde Ortalama 1,37 Milyar Kişi Giriyor

Zehra Öney

CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in Sunduğu “Hafta Sonu Keyfi” Programına Konuk Oldum

Zehra Öney

Yapay Zeka ve İnsan Arasındaki En Önemli “Go” Karşılaşmalarından Biri 2018’de Yapılacak

Zehra Öney