Zehra Öney
Genel Sosyal Yaşam

Teknolojide Kadın: Şirketlerdeki Çeşitliliği Artırmak için 8 Öneri

Teknolojide Kadın: Şirketlerdeki Çeşitliliği Artırmak için 8 Öneri

Teknoloji şirketlerindeki çeşitliliği artırmak için neler yapılabilir?

New York Üniversitesi bünyesinde kurulan AI Now Institute (Yapay Zeka Şimdi Enstitüsü) tarafından önemli bir rapor yayınlandı. “Discriminating System: Gender, Race, and Power in AI” ismiyle yayınlanan raporda, teknoloji şirketlerindeki çeşitliliği artırmak için öneriler paylaşılıyor. İşte raporda yer alan öneriler:

  1. Şirket içindeki tüm iş kategorilerinde cinsiyet ve ırklar için prim, hak edişler ve tazminat seviyelerini yayınlayın.
  2. Ödemeler ve fırsatlar konusundaki eşitsizliği sonlandırın ve sözleşmeli çalışanlar, kadrolu çalışanlar ve sezonluk çalışanlar için eşit ödeme ve şirket tarafından sunulan haklar için eşit hedefler belirleyin.
  3. Şirket içi şikayet raporlarını yayınlayın, raporlarda kaç adet şikayet olduğunu, şikayetlerin türlerini ve şirket tarafından atılan adımları paylaşın.
  4. Çeşitliliği artırmak için işe alım yöntemlerini değiştirin: En iyi üniversitelere odaklanmanın yanı sıra, daha az temsil edilen gruplara da odaklanan bir eşitliği sağlayın ve sözleşmeli, sezonluk ve proje bazlı çalışanların kadrolu çalışan olmaları için çözümler üretin.
  5. İşe alım yöntemlerinde şeffaflığa odaklanın ve adayların nasıl seviyelendirildiğini ve kariyer yollarının nasıl ilerleyeceğini gösterin.
  6. Yapay zeka şirketlerindeki tüm departmanlarda kıdemli konumda yer alan kadınlar ve diğer daha az temsil edilen kişilerin sayısını artırın.
  7. Daha az temsil edilen grupların işe alınması ve işe devamlılığındaki yönetici teşvik yapılarının artmasını sağlayın.
  8. Akademik ortamlarda yapay zeka araştırmalarının yürütüldüğü departman ve konferans komitelerindeki çeşitliliğin daha da artırıldığından emin olun.

İlgili İçerikler

Walmart Jet.com’u Satın Aldı

Zehra Öney

Android 12, WiFi Parolasını Paylaşmayı Çok Kolay Hale Getiriyor

Zehra Öney

Spotify, Çiftler için Premium Duo Üyelik Servisini Kullanıma Sunuyor

Zehra Öney