Zehra Öney
Genel Sosyal Yaşam

Teknolojide Kadın: Cinsiyetler Arası Ücret Eşitsizliği

Teknolojide Kadın: Cinsiyetler Arası Ücret Eşitsizliği

Cinsiyetler arası ücret eşitsizliği, teknoloji sektöründeki önemli bir sorun.

Amerikan Enstitüsü Ekonomik Araştırmalar (American Institute for Economic Research) birimi tarafından gerçekleştirilen Amerikan Toplum Anketinin 2010 ve 2012 arasını kapsayan raporlarının analizi doğrultusunda yüksek teknoloji alanında çalışanlar arasında önemli ücret farklılıkları tespit edildi. AI Now tarafından yayınlanan rapora göre, siyahi kadın yazılım geliştiricileri, beyaz, siyah ve Asyalı erkek çalışanlara göre daha az kazanıyorlar. Latin yazılım geliştiricileri ise beyaz erkek çalışanlara göre %20 daha az kazanıyorlar.

Bilgisayar bilimlerinin alt dalı olan yapay zeka alanı ise, çeşitlilik açısından tarihi bir düşüş yaşıyor. ABD’de 1984 yılında %37 kadın oranına sahip olan üniversitelerin bilgisayar bilimleri bölümlerinde 2015 yılında kadınların oranı %18’e kadar geriledi. Bu bölüm dışında bu denli büyük bir düşüş yaşayan başka bir bölüm olmadı.

Bununla birlikte, günümüzde bilgisayar bilimleri alanındaki çalışanların %24,4’ünü kadınlar oluşturmasına rağmen, kadınların ortalama maaşı erkek çalışanların %66’sına tekabül ediyor.

İlgili İçerikler

Amazon, 2020 Üçüncü Çeyrek Gelirlerini Açıkladı

Zehra Öney

Netflix, Dünya İnternet Trafiğinin Ne Kadarını Tüketiyor?

Zehra Öney

Blogspot’taki Alt Domain’ler HTTPS Desteğine Kavuştu

Zehra Öney