Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Video İzleme Servisleri Koronavirüs Pandemisi Karşısında Aşırı Trafik Yükünü Önlemek için Avrupa’da Görüntü Kalitesini Azaltıyor

Video İzleme Servisleri Koronavirüs Pandemisi Karşısında Aşırı Trafik Yükünü Önlemek için Avrupa’da Görüntü Kalitesini Azaltıyor

Netflix’in ardından YouTube, Amazon Prime Video ve Apple TV+ da Avrupa’da görüntü kalitesini azaltıyor.

Financial Times tarafından yayınlanan habere göre, YouTube, Apple TV+ ve Amazon Prime Video gibi dünyanın en büyük video izleme servisleri, varsayılan görüntü kalitelerini düşürüyor. Bu konudaki ilk hamle Netflix’ten gelmişti.

Video izleme servislerinin görüntü kalitelerini azaltma konusundaki çalışmaları aslında Avrupa Birliği Komisyonunda görev yapan Thierry Breton’ın bu servislere Avrupa’nın internet altyapısındaki yükü hafifletmek için görüntü kalitesini azaltmaları yönünde yaptığı çağrıya dayanıyor.

Konu hakkında YouTube, “Avrupa Birliği’ndeki tüm trafiğimizi geçici bir süre için, varsayılan standart değere getireceğimizi belirtiyoruz.” dedi. Bahsedilen standart çözünürlük 480P, yani yüksek çözünürlük (HD) değil. Şirket ayrıca, kararın Brexit sebebiyle AB’den ayrılmasına rağmen İngiltere’yi de kapsadığını belirtti. YouTube’un görüntü kalitesini azaltması başlangıçta 30 gün olarak devam edecek.

Amazon da YouTube ile benzer bir açıklama yaptı; Apple henüz resmi bir açıklama yapmasa da pek çok farklı kaynak Apple TV+’ın görüntü kalitesinde azalma olduğunu belirtiyor.

İlgili İçerikler

Google, İki Faktörlü Doğrulamayı Varsayılan Hale Getiriyor

Zehra Öney

Xiaomi, Bir Telefonu 8 Dakikada Tamamen Şarj Edebileceğini Söylüyor

Zehra Öney

LG Yeni Akıllı Saat Serisi Watch Urbane’i Tanıttı

Zehra Öney