Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik Sosyal Yaşam

Apple ve Google Koronavirüs Takip Sistemi Kuruyor

Apple ve Google Koronavirüs Takip Sistemi Kuruyor

Apple ve Google, mobil işletim sistemleriyle entegre edilecek sistem üzerinde çalışıyor.

Koronavirüs salgını konusunda önemli bir adım da Apple ve Google cephesinden geldi. BBC tarafından yayınlanan habere göre, iki şirket, insanları, virüsü taşıyan biriyle yakınlaşıp yakınlaşmadıkları konusuna bilgilendirecek.

Halihazırda devletler tarafından kullanıma sunulan koronavirüs takip mobil uygulamaları var. Bu uygulamalara kullanıcılar verilerini giriyor ve günlük takiplerini yapabiliyorlar. Öte yandan uygulamanın aldığı sinyaller (baz istasyonu, mobil internet vs.) sayesinde kullanıcının konumu takip edilebiliyor.

Apple ve Google da kendi işletim sistemlerine yakın zamanda bir API ekleyecekler ve devletlerin geliştirdiği koronavirüs uygulamaları bu veriyi kullanabilecek.

Ayrıca kullanıcılar Apple ve Google’ın sistemine kendi rızalarıyla girebilecek ve hareketlerini takip edebilecekler. Bluetooth teknolojisini kullanacak olan sistemde, kullanıcıların kendi kimlikleri ya da cihaz bilgileri değil, anonim bilgiler kullanılacak ve bilgiler cihazlarla eşleştirilmeyecek. Eğer virüs taşımayan biri, virüs taşıyan biri ile yakınlaşırsa kullanıcıya uyarı verilecek.

Görsel: apple.com

İlgili İçerikler

Uber, Yeni Hizmeti Uber Health’i Kullanıma Sunuyor

Zehra Öney

Blippar, Business Insider Tarafından En Yenilikçi Şirketlerden Biri Seçildi

Zehra Öney

Hindistan, Xiaomi’nin 725 Milyon Dolarlık Varlıklarına El Koydu

Zehra Öney