Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

MIT Araştırmacıları Rüyalarımızı Ses ve Kokuyla “Hack”leyebiliyorlar

MIT Araştırmacıları Rüyalarımızı Ses ve Kokuyla “Hack”leyebiliyorlar

MIT araştırmacıları rüyalarımızı etkilemek için giyilebilir cihazları kullanıyorlar.

Futurism tarafından yayınlanan habere göre, dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan MIT’ye bağlı Dream Lab’de (Rüya Laboratuvarı) görev yapan bilim insanları, rüyalarımıza ses ve koku eklemenin, “uyanık” yaşamımızı daha iyi hale getirebileceğine inanıyorlar.

Araştırmacılar, “hipnagoji”ye (hipnogoji) odaklanıyorlar. Hipnagojik (hipnogojik) evre, uyanıklıkla uyku arasındaki, “uykuya dalma” anımıza denk geliyor ve bilincimiz ile bilinçaltımız arasındaki “rüya benzeri” evreyi kapsıyor.

Araştırmacılar, çalışmalarında “Dormio” isimli eldiven benzeri cihazı kullanıyorlar. Dormio’daki sensörler uyku sırasında kas hareketlerini, kalp atış hızını ve derideki elektrik iletkenliğini ölçüyor. Dormio’yu giyen kişiler, hipnogajik evreye girdiklerinde, cihaz bir ses çıkarıyor ve ardından her şeyi kaydetmeye başlıyor.

Denemeler, seslerin rüyalarımızı etkilediğini kanıtladı: Örneğin cihaz “kaplan” sözcüğünü çaldığında, kişiler rüyalarında kaplanları gördüler.

Başka bir Dream Lab giyilebilir cihazı ise bu sürece kokuları da ekleyebiliyor. Bunun için ise katılımcıların anımsadıkları kokuları ortama veriyor. Araştırmacılar, pozitif kokuların kâbuslar sırasındaki travmatik anıları “yumuşatacağını” düşünüyorlar.

Görsel: MIT

İlgili İçerikler

Amazon Prime Day 2020 Tarihi Resmi Olarak Açıklandı

Zehra Öney

Webrazzi Mobil 2017 Konferansımızın İlk Konuşmacıları Belli Oldu | Webrazzi

Zehra Öney

Uber, Reçeteli İlaç Teslimatını ScriptDrop İş Birliği ile Genişletiyor

Zehra Öney