Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Araştırmacılar Koronavirüs Teşhisini Teste Gerek Kalmadan Tahmin Etmenin Yolunu Buldular

Araştırmacılar Koronavirüs Teşhisini Teste Gerek Kalmadan Tahmin Etmenin Yolunu Buldular

Yeni yapay zeka aracı, birine koronavirüs bulaştığını teste gerek kalmadan tahmin edebiliyor.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, yeni bir araştırmada, yüksek bir doğruluk payıyla birinin koronavirüse maruz kalıp kalmadığını tahmin etmek mümkün. COVID Belirti Araştırması (COVID Symptom Study) olarak bilinen uygulama, İngiltere, ABD ve İsveç’te günlük olarak belirtilerini giren 3,4 milyon kullanıcıyı içeriyor.

King’s College London bünyesinde görev yapan araştırmacılar ile sağlık teknolojileri şirketi ZOE iş birliği kapsamında Mart ayında kullanıma sunulan uygulama, kullanıcılara her gün iyi hissedip hissetmediklerini ya da koronavirüse bağlı bir belirti gösterip göstermediklerini soruyor.

Bütün bilgileri derleyen araştırmacılar daha sonrasında bir matematik modeli geliştirerek, bir kişinin yaşı, cinsiyeti ve çeşitli semptomlarına bakarak ona koronavirüs bulaşıp bulaşmadığını %80 doğrulukla tahmin edebilir hale geldiler. Araştırmacılara göre koronavirüsün teşhisinde en önemli 4 belirti şunlar: koku ya da tat alma duyusunda kayıp, ciddi ya da devamlı öksürük, yorgunluk ve öğün atlama.

Görsel: covid.joinzoe.com

İlgili İçerikler

Amazon Yaklaşık 20.000 Çalışanının Koronavirüse Yakalandığını Belirtti

Zehra Öney

Airbnb Trip4real’ı Satın Aldı

Zehra Öney

Uber, Yolculuklarda Evcil Dostlarımızı Almayı Kolaylaştırıyor

Zehra Öney