Zehra Öney
Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

İskoçya Drone ile Tıbbi Teslimat Servisine Kavuşuyor

İskoçya Drone ile Tıbbi Teslimat Servisine Kavuşuyor

Pilot proje kapsamında drone’lar test kitlerini Mull Hastanesine ulaştıracak.

Oban, İskoçya’da bulunan bir hastaneden 16 km uzaklıktaki Mull adasında bulunan bir hastaneye gitmek 6 saat sürüyor. BBC tarafından yayınlanan habere göre, drone ile yapılacak bir yolculuk bu süreyi 15 dakikaya indirebilir ve acil ilaçlar ile bazı medikal ihtiyaçlar çok kısa sürede teslim edilebilir.

İskoçya Ulusal Sağlık Servisi (NHS) drone’ların hızlı, düzenli ve güvenilir teslimat yapmalarını test edecek ve bu testlerde, adada koronavirüsle mücadelede görev yapan sağlık çalışanları için yüz maskesi iletilecek. Gelecekte ise kargoların çeşitliliği artacak, koronavirüs test kitleri de teslim edilebilecek.

Drone ile medikal teslimatlar genellikle gelişmekte olan ülkelerde uygulanıyor, örneğin Ruanda’da ülkenin yetersiz altyapısı sebebiyle drone ile daha kısa sürede teslimatlar yapılabiliyor. Ama İskoçya’daki Mull adasına ulaşmak için altı saat boyunca araba ve feribot ile yolculuk yapmak gerekiyor ki drone ile teslimatlar bu açıdan, gelişmiş ülkelerde de önemli bir ulaşım aracına dönüşebilir.

Görsel: skyports.net

İlgili İçerikler

Pakistan, TikTok Yasağını Kaldırdı

Zehra Öney

Dünyanın İlk Yüzen Apple Mağazası Singapur’da Açılıyor

Zehra Öney

Disney Plus İlk Gününde 10 Milyondan Fazla Üyeye Ulaştı

Zehra Öney