Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik Sosyal Yaşam

Google Hakkında Kullanıcıları Gizli Modda Takip Ettiği için 5 Milyar Dolarlık Dava

Google Hakkında Kullanıcıları Gizli Modda Takip Ettiği için 5 Milyar Dolarlık Dava

5 milyar dolarlık toplu davada Google’ın, kullanıcıları “gizli modda” takip ettiği iddia ediliyor.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, Google hakkında, internet tarayıcılarını “gizli/özel” modda olmasına rağmen takip ederek milyonlarca kullanıcının gizliliğini illegal bir biçimde ihlal ettiği iddia edilerek toplu dava açıldı.

En az 5 milyar dolar talep edilen toplu davada, Alphabet şirketine bağlı Google’ın internet tarayıcısında isimlendirildiği şekilde gizli modda kullanılmasına rağmen kullanıcıların online olarak neyi görüntüledikleri ve nereleri ziyaret ettikleri hakkında bilgi topladığı iddia ediliyor.

San Jose, California’da açılan toplu davanın dilekçesinde Google’ın akıllı telefon uygulamaları da dahil olmak üzere Google Analytics, Google Reklam Yöneticisi ve diğer uygulamalar ile web site plug-in’leri aracılığıyla, kullanıcıların Google destekli reklamlara tıklamalarına dahi bakılmaksızın veri topladığı belirtiliyor.

Google’ın bu sayede kullanıcıların online aramaları üzerinden arkadaşları, hobileri, favori yemekleri, alışveriş alışkanlıkları ve “en özel ve potansiyel olarak utandırıcı şeyleri” bile öğrendiği belirtildi.

Görsel: nypost.com

İlgili İçerikler

2030’a Kadar Ortaya Çıkması Beklenen Metaverse İş Kolları

Zehra Öney

Haftanın Uygulaması Özelliği Play Store’a da Geldi

Zehra Öney

ZEHRA ÖNEY: “Ürünlerinizi İnteraktif Hale Getirin!” | ITnetwork

Zehra Öney