Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya Sosyal Yaşam

WhatsApp Brezilya’da Dijital Ödeme Platformunu Kullanıma Sunuyor

WhatsApp Brezilya’da Dijital Ödeme Platformunu Kullanıma Sunuyor

Facebook, dijital ödeme ekosistemine giriş için ilk adımlarını WhatsApp ile Brezilya’da atıyor.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Brezilya’daki WhatsApp kullanıcıları için ödemeleri kullanıma sunmaya başladıklarını açıkladı.

Zuckerberg, “Para gönderme ve almayı fotoğraf paylaşımı kadar kolay yapıyoruz. Ayrıca küçük işletmelerin WhatsApp üzerinden doğrudan satış yapmalarını sağlayacağız.” dedi.

Dijital ödeme modelinin detayları önümüzdeki haftalarda belli olacak.

Facebook, WhatsApp üzerinden para gönderme özelliğini 2018 yılında beta olarak Hindistan’da kullanıma sunmuştu; ancak ülkedeki düzenleyici engellere takıldığı için ödeme hizmetini genişletmeyi henüz başaramadı.

Dijital ödemelerin dünya çapında giderek popülerleşmesi ve uygulama aracılığıyla para göndermenin sağladığı kolaylığın yanı sıra geleneksel banka alt yapısı ve bazı bölgelerde şubelerin olmaması düşünüldüğünde, bu uygulamanın Facebook için önemli bir adım olduğunu da söyleyebiliriz.

Piyasanın önde gelen teknolojilerine baktığımızda uygulama içi dijital ödemelerde en popüler yöntemin PayPal (%58), mağaza içinde ise ApplePay (%40) olduğunu görüyoruz. Online ödemelerde de PayPal (%41) öndeyken kişiden kişiye para göndermede PayPal (%72) yine ilk sırada bulunuyor.

Görsel: blog.whatsapp.com

İlgili İçerikler

Instagram Hikayelerini Görüntüleyenler Neye Göre Sıralanıyor?

Zehra Öney

Online Medyada “Nefret Söylemi”: Pek Çok Platform Alex Jones’un Yayınlarını Kaldırdı

Zehra Öney

Instagram’ın En Hızlı Büyüyen Hesabı: David Beckham

Zehra Öney